>

Zasady gry w domino – to proste !

Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2022-09-02 by Gracz-Towarzysz

Czy grałeś już w jakąś odmianę gry domino ? Domino ewoluuje i zapewne dane ci było zagrać w jakąś jej odmianę. Wyróżnić można wiele odmian domina, ale wszystkie mają bardzo podobne zasady gry w domino. Istnieje wiele gier, pod różnymi nazwami, ale mają bardzo zbliżone lub takie same zasady jak domino. Zebraliśmy wiele zasad oraz porad jak grać w tę grę a od ciebie zależy, których użyjesz ! Domino jest grą elastyczną możesz stworzyć swoją odmianę, pamiętaj, aby były funkcjonalne oraz żeby siebie nie wykluczały. W dalszej części artykułu poznasz podstawowe zasady dowiesz się co to linia gry jak losować kości itp.

zasady gry w domino

Początek, czyli tasowanie (mieszanie) klocków.

Przed rozpoczęciem każdej gry osoba, która miesza klocki odwraca je symbolami do dołu stołu. Gracz, który tasuje nie może przytrzymywać ich musi odrywać od nich ręce oraz mieszać je chaotycznie. Osoba ta jako ostatnia dobiera swoje klocki. Uczestnik, który tasuje klocki może to robić przed każdą grą lub gracze mogą zmieniać się na tej pozycji. Oto kilka opcji na wybranie osoby mieszającej:

Oto kilka wariantów na wybranie osoby mieszającej:

  • Osoba, która wygrała ostatnią partię.
  • Gracz najstarszy lub najmłodszy.
  • Gracz z największym doświadczeniem.

Rozkład miejsc siedzących oraz kolejność w grze.

To, które miejsce przy grze zajmiesz jest bardzo ważne. Jeśli usiądziesz między osobami bardziej doświadczonymi możesz mieć mniejsze szanse na wygraną. Kolejka wyboru miejsca najczęściej rozstrzygana jest przez klocki domina. Przemieszajcie kostki oczkami do dołu i po kolei wybierajcie je losowo osoba, która odkryje klocek z największą ilość oczek wygrywa i może dokonać wyboru miejsca siedzenia. Co do kolejności gry to rozgrywana jest zawsze w lewo zgonie ze wskazówkami zegara. Pamiętajcie ze zawsze możecie ustalić inaczej jeśli zgodzą się na to inni gracze.

Kamienie, płytki, kości, klocki domina.

Do gry w domino używa się tz. kamieni, płytek kloców spotkaliśmy się z różnymi określeniami, ale chodzi o to samo. Klocek domina, czyli to prostokątny, podłużny zrobiony ze szkła, plastiku, drewna czy metalu obiekt, bez którego nie możemy grac w domino.

Każdy z kamieni został podzielony na dwa kwadratowe pola, na których widoczne są oczka. Każdy zestaw do gry w domina składa się z 28 płytek. Liczba oczek waha się od 0 do 6. Płytka bez oczek nazywana jest najczęściej mydłem (przypomina kostkę mydła do mycia rąk) lub pustakiem. Na wszystkich 28 płytkach domina znajdziemy 168 oczek. Kamienie, na których w obu kwadratach znajdziemy ta samą liczbę oczek nazywamy dubletami.

Kości do gry w domino

Zasady gry w domino — sama gra.

Jeśli kierujesz się naszym poradnikiem i przetasowałeś już kamienie domina, każdy wie, gdzie ma siedzieć i zaznajomiłeś się z płytkami możemy zaczynać.

Gra przeznaczona jest dla 2 do 4 graczy jeśli chcecie grać w większej grupie będziecie potrzebować więcej kości domina.

W zależności od liczby graczy każdy dobiera konkretną ilość płytek. Dla dwóch graczy jest to osiem kamieni, dla trzech równo po siedem, jeśli cztery po pięć płytek. Kamienie, które nie zostały wybrane przez graczy nazywamy talonem.

Gracz, który zaczyna wykłada wybrany przez siebie kamień z puli swoich kamieni. Następnie kolejni gracze dokładają swoje płytki w wyznaczoną przez was kolejką (lub w lewo zgodnie z ruchami wskazówki zegara).

Główną zasadą klasycznego domina jest to, iż gracze dokładają swoje kostki tak, aby liczą oczek na końcówkach dwóch kości była taka sama. Pamiętajcie, aby układać swoje klocki tylko na końcach węża dominowego. Gdy gracz nie posiada pasującego klocka domino losuje z talonu następna kość. Jeśli nie może położyć wylosowanej kości albo omija go kolejka, albo według innych zasad losuje kości aż trafi na taką, która pasuje. Zwycięzcą zostaje ten gracz, który pozbędzie się wszystkich płytek ze swojej „ręki.”

Zasady gry w domino są bardzo elastyczne i podatne na inwencję twórczą graczy. Modyfikuj, zmieniaj wprowadzaj nowe zasady i wprowadź coś nowego do gry w domino, aby zmaksymalizować zabawę podczas gry.

Alternatywne zakończenia w grze domino.

Jak wyżej wspomnieliśmy wygrywa ten gracz, który pozbędzie się wszystkich kości z ręki. Drugim zakończeniem może być zmiana celu gry. Grę urozmaicić może zasada, że kto połączy dwa końce węża domino ten wygrywa. Bawcie się dobrze!

Najczęściej zadawane pytanie w grze domino.

Napisane na podstawie https://en.wikipedia.org/wiki/Dominoes

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *