>

Wielka przygoda z grą padel – graj z nami

Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2023-03-15 by Gracz-Towarzysz

Gra padel to popularna dyscyplina sportowa nawet w Europie!  Dostępna jest dla każdego, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Do gry wystarczy odpowiedni strój i rakieta, co sprawia, że nie trzeba inwestować w drogi sprzęt tak jak w przypadku dobrze znanej nam gry w palanta. Przed rozpoczęciem gry warto jednak poznać zasady, aby w pełni cieszyć się grą i rozgrywką. I o tym wspomnimy w dalszej części artykułu. 

padel gra

Gra w padla: na czym właściwie polega? 

W grze w padla celem jest odbijanie piłki rakietą na stronę przeciwnika. Piłkę musimy uderzyć tak, aby spadła na ziemię po przeciwnej stronie kortu. Każda drużyna może odbić piłkę tylko raz przed przepuszczeniem jej na drugą stronę. Podczas odbijania piłki za linię serwisową przeciwnika, należy uważać, aby piłka nie uderzyła w obszar poza linią boiska.

Dozwolone jest odbicie piłki o tylną ścianę gracza, ale piłka nie może dotknąć podłoża, a jedynie bezpośrednio przelecieć na pole drużyny przeciwnej. W grze w padla punkt jest naliczany, gdy piłka zostanie uderzona dwukrotnie przez zawodnika i spadnie na kort rywali, lub gdy piłka zostanie uderzona przez rywala i spadnie na zakazaną część ściany przed odbiciem od kortu. Możemy zdobyć punkt także, gdy piłka zostanie zatrzymana na siatce po odbiciu przez drużynę przeciwną lub gdy piłka zostanie odbita, ale spadnie poza kortem przed dotknięciem pola drużyny przeciwnej. Gracz może stracić punkt, jeśli piłka dotknie jego ciała, zahaczy rakietą lub ciałem o siatkę albo np. wypadnie mu z ręki rakieta.

Aby wygrać set, drużyna musi zdobyć przynajmniej sześć gemów i mieć przewagę co najmniej dwóch gemów nad drużyną przeciwną. Aby wygrać cały mecz, wystarczy wygrać przewagę dwóch setów.

Co przyda się do rozpoczęcia gry w padla?

Aby zagrać w padla w komfortowych warunkach, warto wybrać odpowiednią odzież, która będzie dobrze odprowadzać wilgoć. Ważne jest również, aby zaopatrzyć się w obuwie sportowe, które zapewnią odpowiednią przyczepność na sztucznej murawie z piaskiem. Najważniejszym elementem do rozpoczęcia gry  jest rakietka do padla. Dla większego komfortu warto też zaopatrzyć się w owijki na rakietę.

Zasady gry w padla

Na początku gry w padla musisz wybrać drużynę, która zacznie serwować. Można to zrobić poprzez rzut monetą lub zagrać  pierwszy mecz w formie rozgrzewki. Wygrana drużyna zdobywa punkt i ma pierwszeństwo w serwowaniu. W padla serwis zawsze zaczyna się od dołu, gdzie wystarczy pchnąć piłkę na podłogę i uderzyć ją rakietą po odbiciu. Ważne jest, aby piłka była poniżej linii pasa serwującego, gdy łączy się z rakietą. Pierwszy serwis w gemie zawsze zaczyna się od prawej strony na lewą ćwiartkę kortu. A po tym następnie serwuje się naprzemiennie z lewej i prawej strony przeciwników.

zasady gry w padla

W grze w padla, aby serwis został uznany za prawidłowy, piłka musi uderzyć w pole przeciwnika w konkretną ćwiartkę przed linią serwisową. Po każdym odbiciu piłka musi uderzyć o ziemię, a następnie może odbić się po raz drugi i uderzyć o kort lub jego tylną ścianę. Nieudanym serwisem jest uderzenie piłki o kort lub o metalową siatkę po bokach, lub zatrzymanie się piłki na środkowej siatce. Każdy zawodnik ma dwie próby serwisowe, więc w przypadku pomyłki można powtórzyć serwis, ale graczowi nie nalicza się punktu. Do zmiany serwisującego następuje, dopiero gdy zawodnik zdobędzie gema.

Rakieta – niezbędny sprzęt do rozpoczęcia gry !

Rakieta jest kluczowym elementem wyposażenia potrzebnym do gry w padla. To ona pozwala na wykonanie wszystkich uderzeń, dlatego ważne jest, aby była odpowiednio dobrane do umiejętności gracza. Rakiety do padla charakteryzują się różnymi parametrami, które pozwalają określić, dla jakiego gracza będą odpowiednie. Do najważniejszych z nich należą:

  • MATERIAŁ: Rakiety do padla składają się z ramy i frontu, bez naciągu, który można znaleźć w rakietach tenisowych. Rama może być zbudowana z włókna węglowego, co zapewnia wysoką wytrzymałość, lub z włókna szklanego, które ma niższą. Front rakiety może być wykonany z pianki lub z tworzywa EVA. Pianka jest mniej trwała, ale bardziej elastyczna i pozwala na silniejsze uderzenia.  Natomiast tworzywo EVA jest bardziej wytrzymałe i umożliwia lepszą kontrolę nad uderzeniami.
  • WAGA: Rakiety do padla są zaskakująco cięższe od rakiet do tenisa, pomimo że są krótsze. Waga rakiety do padla jest ważnym czynnikiem wpływającym na grę. Reasumując,  im cięższa rakieta, tym łatwiej generować siłę. Natomiast im lżejsza rakieta, tym łatwiej uzyskać kontrolę. Dla początkujących zaleca się wybór rakiet o wadze około 330-360 gramów. Natomiast bardziej doświadczeni gracze mogą wybierać rakiety ważące nawet 390-400 gramów.

KSZTAŁT GŁÓWKI:

Główka rakiety do padla może mieć różne kształty, a to ma wpływ na jej właściwości. Popularni producenci zazwyczaj oferują trzy rodzaje główek: 

  1. Okrągła- główka okrągła wybacza najwięcej błędów, ponieważ punkt, w którym piłka musi uderzyć, by być skuteczna, jest duży i znajduje się w środkowej części główki.
  2. Główki w kształcie łzy uchodzą za najbardziej uniwersalne, ponieważ są zbalansowane pod względem siły i kontroli;
  3. Natomiast główki w kształcie diamentu są wyważone na główkę, co pozwala na większą siłę uderzenia.

  • BALANS: Balans rakiety do padla jest związany z jej rodzajem. Rakiety o kształcie okrągłym wyważa się na rączkę, a te o kształcie łzy mają równomierny balans. Z kolei rakiety o kształcie diamentu mają wyważone na główkę.
  • GRUBOŚĆ: Grubość rakiety do padla ma bezpośredni wpływ na jej wytrzymałość. Im grubsza rama, tym zazwyczaj jest cięższa i bardziej wytrzymała. W sklepach zwykle można znaleźć rakiety o grubości między 34 a 38 mm.

Rakieta do padla: ile kosztuje? 

rakiety do padla

Rakiety do padla mogą kosztować bardzo dużo. Szczególnie modele profesjonalne, które potrafią przekraczać wartość nawet  ponad 1000 złotych. Jednak dla osób, co osiągnęli już zaawansowany poziom, wystarczające będą rakiety z przedziału cenowego 500–700 złotych.

Osoby początkujące lub mniej zaawansowane mogą wydać jeszcze mniej, około 300-400 złotych. Ceny rakiet są uzależnione przede wszystkim od materiałów, z których są wykonane. Modele z włókna węglowego są najdroższe, a te z większą ilością włókna szklanego- tańsze. 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *