>

Warcaby zasady gry dla początkujących i zaawansowanych

Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2022-09-29 by Gracz-Towarzysz

Warcaby zasady gry mogą być dla niektórych bardzo skomplikowane, udowodnimy to w tym artykule, że to nie prawda. Warcaby to gra, o której każdy z nas słyszał, przynajmniej raz w życiu miał okazję w nią zagrać. Gra planszowa ciesząca się wciąż dużą popularnością. Co więcej, ludzie coraz częściej szukają miłośników tej gry w internecie. Umawiając się na wirtualną „partyjkę”, bądź ściągają aplikację na swojego Smartphone.

Biorąc pod uwagę fakt, że jest to gra znana od pokoleń, często zasady tej gry są przekazywane przez naszych dziadków. Statycznie to mężczyźni są zagorzałymi fanami warcabów i częściej w nią grają.

warcaby zasady

Warcaby zasady gry, które często są elastyczne.

Warcaby, jedna z nielicznych gier planszowych, która rozwija przedewszystkim logiczne myślenie zawodników, poprzez obmyślanie strategii, stwarzanie bardzo ciekawych sytuacji na planszy. Świetnie sprawdza się jako kreatywna gra dla dzieci pobudzające ich myślenie o tym co będzie trzeba zrobić w 2 ruchach. Jej zasady są bardzo proste i przejrzyste, a gracze mogą je zmieniać i modyfikować według własnych upodobań, co sprawia, że nasze szare komórki mają dodatkowe ćwiczenia.

To gracze decydują czy chcą, żeby damka (wyjątkowy pionek w grze, o którym wspomnę później).  Poruszała się po planszy o jedno pole do przodu lub do tyłu. Długie ruchy oraz czy pionki mogą mieć bądź nie mieć możliwości bicia do tyłu. To Ty i Twój przeciwnik ustalacie swoje zasady gry Warcaby.

Warcaby odmiany i typy gry.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy gry, które różnią się jedynie rodzajem i wielkością planszy:

  • Warcaby klasyczne- gra rozgrywana ę na planszy 8×8 (64 pola),
  • warcaby międzynarodowe- gra rozgrywana na planszy 10×10 (100 pól, „stupolowa”).

Zasady gry w warcaby a pionki i plansza do gry.

Plansza do gry w warcaby, zwana również warcabnicą, wyglądem podobna jest do szachownicy.

Gracze rozpoczynają grę z taką samą liczbą pionków, ustawiając je na czarnych polach. Planszę ustawia się, aby pierwsze po lewej stronie pole każdego z graczy było ciemne, gdyż grę prowadzi się zazwyczaj na czarnych polach, chociaż od tej reguły zdarzają się wyjątki, a zasady gry nie regulują jednoznacznie tejże zasady.

Zasady gry w Warcaby – podstawy zasad.

Na początku, gracze muszą wylosować, którymi pionkami grają, białymi czy czarnymi. Grę zawsze rozpoczyna gracz z białymi pionkami. Nie ma odstępstw od tej reguły. Gracze mogą poruszać się jedynie swoimi pionkami, wykonując ruchy do przodu, do przodu na puste pole, ale w następnym rzędzie lub po skosie. Zwykłe pionki nie mogą poruszać się do tyłu, wyjątkiem jest pionek „damka”.

Zasady gry w warcaby

Najważniejsza jest „Damka”.

Jak wspomniałam wyżej, pionek o nazwie „damka” jest najważniejszym do zdobycia. Każdy gracz, który chociaż raz w swoim życiu grał w warcaby, wie, że dzięki damce, można szybko i skutecznie pozbyć się przeciwnika. Ale jak zdobyć owy pionek? Nie jest to niestety proste, ponieważ należy jednym pionkiem przejść przez całą planszę do linii przeciwnika i na tejże linii się zatrzymać. Jak uda nam się to zrobić, mamy ogromną szansę na wygranie.

Pionek damka w grze warcaby, może poruszać się do przodu, do tyłu, po przekątnej. Należy jednak mieć na uwadze, czy na polach nie ma naszych pionków, jak również czy nie zostanie zablokowana przez pionki przeciwnika. Jako jedyny pionek w całej grze, damka może zakończyć ruch na najbardziej oddalonym polu.

Jak „bić” skutecznie.

Co oznacza samo pojęcie „bicie”? Czy jest obowiązkowe? Powszechnie wiadomo, że na tym „biciu” polega gra w warcaby, więc tak, jest obowiązkowe i każdy zapalony gracz Wam to powie. Ogólnie mówiąc, wszystkie pionki w warcabach mogą poruszać się do przodu i do tyłu. Zbijając, czyli przeskakując przez pionek należący do przeciwnika, zatrzymując się na pustym polu za nim. Co więcej, można zbić kilka pionków w jednym ruchu- tzw. Bicie wielokrotne. Jeżeli pomiędzy pionkami przeciwnika zauważymy, że mamy puste pole, możemy również zmienić kierunek bicia.

Zasady „bicia” w Warcabach.

pionki warcaby
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

Każdy z graczy powinien znać pewne zasady, które pomogą mu zrozumieć , w jaki sposób grać, by wygrać. Wiemy już kilka zasadniczych rzeczy. Gra w warcaby polega na zbijaniu pionków przeciwnika, próbując zdobyć kluczowy pionek damkę. Należy pamiętać, że:

  1. Nie da uniknąć się konfrontacji pionków na planszy gry.
  2. Każdy ruch należy dokończyć. Nie można zrezygnować  z „bicia” w połowie, bądź się wycofać.
  3. W trakcie gry może pojawić się możliwość np. dwóch bądź większej ilości bić. Należy wtedy przemyśleć i zdecydować, w którym zbijemy jak największą ilość pionków przeciwnika. Ale do Ciebie należy decyzja, które bicie wybierzesz.

Ustawiania pionków w grze.

Fani gry w warcaby wiedzą, że pionki należy ustawiać na środku planszy, a nie na jej bokach. Zaczynając swoją przygodę z warcabami, grając nawet pierwszy raz, myślimy, że jeżeli ustawimy pionki na krawędziach, to będą one po prostu „bezpieczne”. Tak, ale takie ustawienie spowoduje, że nasz pionek będzie mógł kontrolować tylko jedno pole z przodu. Ustawiając je na środku planszy, kontrolujemy aż dwa pola. Poza tym musimy również zabezpieczać nasze pionki z boków i tyłu innymi pionkami, a pionki na krawędziach łatwiej jest zablokować przez przeciwnika. Nie warto również grać „samotnymi” pionkami, gdyż są łatwiejsze w zbiciu, a pionki „w grupie” chronią się wzajemnie.

Remis czy jest możliwy w Warcabach ?

Oczywiście. I nie jest wyjątkiem. Gracze popełniają błędy, czasami próbują przechytrzyć przeciwnika, co się im nie udaje. Kiedy gra w warcaby kończy się remisem?

Po pierwsze, jeżeli ustawienia pionków na planszy bądź taka sama pozycja pojawia się po raz trzeci. Po drugie, jeżeli gracze nie grają innymi pionkami poza damką. Nie „biją” pionków, a jedynie przestawiają damki, mówimy wówczas, że nie można wyłonić zwycięzcy i gra kończy się remisem.

Najczęściej zadawane pytania o zasady gry Warcaby.

Czy w warcabach można bić do tyłu?


Jednoznaczne tak. W warcabach można bić zarówno do przodu jak i do tylu, każdy z pionków jest do tego uprawniony. Bicie, czyli przeskakiwaniem swoim pionkiem nad pionkiem przeciwnika.

Czy bicie w warcabach jest obowiązkowe?


Bicie, czyli zbijanie pionków przeciwnika jest obowiązkowe! Jeśli stoisz przed wyborem przesunąć swój pionek i zdobyć lepsza pozycje na planszy nie masz wyboru, musisz bić.

Jakie ruchy w warcaby?


Każdy z zawodników ma po jednym ruchu potem czeka na ruch przeciwnika. Można poruszać jedynie swoimi pionkami. Poruszać po planszy można się do przodu, tyłu jak i na skosy.

Czy damką w warcabach musi bić?

Tak jeśli damka stoi na pozycji do bicia, pionków musi bić. Nie ma od tego wyjątków. Jeśli damka może zbić większą liczbę pionków przeciwnika, to musi bić, wszystkie nie może zbić tylko jednego i zatrzymać ruch.

Czy w warcabach może być remis?

Oczywiście. I nie jest wyjątkiem. Gracze popełniają błędy, czasami próbują przechytrzyć przeciwnika, co się im nie udaje. Kiedy gra w warcaby kończy się remisem?

Jak porusza się Królówka w warcabach?

Damka, czyli królówka porusza się zawsze po przekątnej, ilość pól zależy od gracza, który się nią porusza.

Czy damka może zbić dwa pionki?

Dwa i więcej. Jeśli damka ma do tego możliwość może zbić więcej pinków niż jeden na 1 ruch.

Napisane korzystając z wiedzy na https://www.nature.com/articles/news070716-13

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *