>

Papier kamień nożyce – zasady i porady.

Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2023-03-21 by Gracz-Towarzysz

Któż nie zna tej gry, która jest od zawsze i chyba na zawsze z nami ? Papier kamień nożyce znana w Polsce jako gra w marynarza, to nieskomplikowana gra ręczna (czyli taka, do której potrzebujemy tylko rąk i przeciwnika). Gra idealnie sprawdza się do rozstrzygania kwestii spornych oraz podejmowania spornych decyzji. Do gry potrzeba tylko rąk, którymi gracz pokazuje jeden z trzech gestów i wygrywa ten który „bije” przeciwnika. Gra, w którą może grać każdy i każdy może wygrać.

papier kamień nożyce

Papier kamień nożyce zastosowanie towarzyskie.

Od zawsze znane są nam ludziom kwestie sporne w gronie znajomych lub ludzi, które ciężko rozwiązać. Przykładem tego może być ostatni kawałek pizzy w kartonie, wypicie ostatniego piwa czy skorzystanie z jakiejś atrakcji jako pierwszemu. W tych wypadkach na pomoc „biegnie” nam gra papier kamień nożyce. W kwestii rozwiązywania tych sporów liczy się, aby każdy zainteresowany miał taką samą możliwość przegrać jak i wygrać. Gra jest bardzo losowa.

Ciekawostka:

W roku 2005 gra papier kamień nożyce zadecydowała o milionach. Japońska firma elektroniczna, Maspro Denkoh Corporation doszła do wniosku, że sprzeda swoją kolekcję dzieł sztuki, która była warta około 20 milionów dolarów. Nie mogąc zdecydować się któremu domowi aukcyjnemu przekazać dzieła sztuki do sprzedaży poprosili ich prezesów o zagranie w kamień, papier, nożyce. Tym samym wyłonili zwycięzcę.[1]

Przygotowanie do gry w papier kamień nożyce.

Zacznijmy od tego, że pierwszym krokiem będzie znalezienie przeciwnika. Gra przeznaczona jest dla dwóch osób (maksymalnie będą to trzy osoby, ale na rozstrzygniecie czasem trzeba będzie poczekać trochę dłużej niż w przypadku dwóch osób), słyszano przypadki gdy ktoś grał sam ze sobą na dwie ręce, ale ciężko o sprawiedliwy wynik :). Stańcie w niedalekiej odległości od siebie. Istnieją dwie szkoły grania w papier kamień nożyce. Jedna mówi o tym, iż, każdy z graczy jedną rękę układa w poziomie a drugą dłonią, zaciśnięta w pięść nakrywa ją. Druga bardziej przez nas preferowana to gra na jedną dłoń. Zaciskasz dłoń w pięść i po trzech wymachach układasz formujesz ją w papier kamień lub nożyce.

papier kamien nozyce układ dłoni

Jeśli chodzi o układy dłoni i ich zależności to wyróżniamy:

Kamień (dłoń ściśnięta w pięść) – Przegrywa z papierem wygrywa z nożycami.
TIP: Według badań osoby niedoświadczone w grze częściej używają kamienia niż osoby doświadczone.

Papier (dłoń z wyprostowanymi palcami) – Wygrywa z kamieniem przegrywa z nożycami.
TIP: Badania wskazują, że to bardzo dobry układ, gdyż osoby niezdecydowane częściej pokazują nożyczki niż kamień.

Nożyce (Pięść z wysuniętymi dwoma palcami) – Poddają się kamieniowi wygrywają z papierem.
TIP: Po pokazaniu kamienia i przegranej z papierem pokaż nożyczki zazwyczaj gracze po wygranej papierem powtarzają go.

Esencja, czyli przebieg gry.

Mamy przeciwnika, ustawiamy się w niewielkiej odległości i zaczynamy. Gracze przyjmują wyjściową pozycję, czyli podniesiona pięść na ugiętym łokciu. Liczą do trzech, przy czym machają dłonią zaciśnięta w pięść trzy razy (zamiast tego można wymawiać wspólnie nazwę gry, czyli papier kamień nożyce). Każdy z graczy pokazuje wybrany przez siebie układ. Po krótkiej analizie wiadomo, kto jest zwycięzcą. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest gra do trzech zwycięstw. Pamiętajcie, aby obserwować układy pokazywane przez przeciwnika. Nierzadko te układy tworzą schematy i przy następnej grze z tym samym przeciwnikiem będzie wam łatwiej wygrać!

Ważne uwagi dotyczące gry i jej użycia.

  • Pamiętaj, że to gra losowa i bardzo ważne sprawy nie powinny być rozwiązywane poprzez nią. Jeśli występuje kwestia, która ma bardzo duży wpływ na wasze życie lepiej obgadajcie to z konkurentem.
  • Kamień papier nożyce to często gra losowa więc nie jest odpowiedzią na wszystko.
  • Zapamiętaj, że to tylko gra i czasem jak to w życiu nie we wszystko jesteśmy w stanie wygrać.
  • Nie obrażaj się po przegranej grze, graj jak najczęściej a nabierzesz doświadczenia i pewności siebie.
  • Przegrałeś ? Nic się nie stało życie toczy się dalej!

Jak grać, aby wygrać ?

Ten temat jest bardzo obszerny i pozwoliliśmy sobie napisać o tym kolejny artykuł pod tytułem jak wygrać w papier kamień nożyce. Gra na całym świece ma wiele zwolenników do tego stopnia, iż gra posiada oficjalny turniej rozgrywany raz do roku. Technik jest wiele jak i wiele graczy na świecie. Pokusiliśmy się i opisaliśmy wszystkie zależności i wskazówki, które pomogą ci grać i wygrywać. Pamiętaj, że bardzo dużo zależy od doświadczenia.

Najczęściej zadawane pytania w grze kamień papier nożyce.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *