>

Monopoly zasady gry – Instrukcja po polsku.

Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2022-09-02 by Gracz-Towarzysz

Wytłumaczymy Ci zasady monopoly, a w dalszej części masz szanse dowiedzieć się wszystkiego. Gra monopoly to chyba najbardziej znana gra planszowa, w której pomnażasz swój kapitał, handlując nieruchomościami i pobierając czynsz od innych graczy. Poruszając się po planszy, gracze kupują realne posiadłości. W grze jest też bank, który jest bankiem, pożyczkodawcą i urzędem skarbowym. Zawodnicy poprzez swoje doświadczenie w zarządzaniu finansami oraz trzymając się zasad gry monopoly, próbują doprowadzić resztę graczy do bankructwa. Jeśli zbankrutują, zostają wyeliminowani, a monopolistą i zwycięzca zostaje ostatni gracz. Monopoly to stara gra, ale drodze ewolucji pojawiło się wiele różnych wersji. Istnieją różne je rodzaje Monopoly. Najsławniejszą w Polsce wersją Monopoly jest Eurobiznes.

Gra monopoly zasady
Monopoly zasady nie są wcale takie trudne !

Historia gry monopoly.

Monopoly został wynaleziony przez Charlesa Darrowa i po raz pierwszy sprzedany w regionie Rochester w 1935 roku. Korzenie tej gry sięgają 1904 roku, kiedy Elizabeth Magie stworzyła grę Landlord’s, która była prekursorem Monopoly. Ta gra miała na celu symulację, do czego może skutkować posiadanie wszystkich nieruchomości na rynku, czyli monopolu. Dlatego ta gra (która w założeniu była przestrogą, a nie zabawą) nie była stała się hitem. Charles Darrow wyczuwając jej potencjał, ulepszył go i wydał pod własną nazwą – Monopoly. W ciągu kilku miesięcy od premiery gra stała się światowym hitem, a ludzie w sklepach masowo wykupywali wszystkie egzemplarze. Do tej pory Monopoly się wyprzedało w nakładzie 250 milionów egzemplarzy. W Polsce instrukcje i zasady monopoly przetłumaczył oryginalny wydawca gry Hasbro.

obrazek

Podstawowe zasady Monopoly. Graj według prawdziwej instrukcji.

Gra polega głównie na handlu i obstawianiu na rynku nieruchomości. Kiedy nadejdzie Twoja kolej, rzucasz kostkami, przenosisz się na pole i kupujesz dostępne nieruchomości. Jeśli stoisz na zajętej nieruchomości konkurenta, musisz zapłacić właścicielowi czynsz. Na wysokość czynszu, jaki zapłacimy za miejsce, ma wpływ wiele czynników. Obejmują one rodzaj nieruchomości (dom lub hotel) i czy już jakąś posiada w tym obszarze (kolorze). Każdy z graczy wybiera pionek, jakim będzie grał i ustawia się na starcie. Gracze, którzy są właścicielami nieruchomości i chcą z niej czerpać zyski, mają obowiązek pilnować, że inni gracze płacą czynsz za postój. Pod koniec gry tylko bank może udzielać pożyczek pod zastaw nieruchomości. Żaden z graczy nie może pożyczyć innemu graczowi swoich pieniędzy. Wygrywa ten, kto ma więcej pieniędzy – domów, hoteli i działek.

Instrukcja monopoly
Instrukcja monopoly zawiera wszystkie informacje o przebiegu gry.

Rola banku, ilość pieniędzy w grze w Monopoly.

„Po ile pieniędzy rozdaje się w monopoly” bardzo często słyszę to pytanie i odpowiem, na nie jak najlepiej umiem poniżej. Jednym z zadań banku jest rozdawanie pieniędzy gracza przed startem gry, ale ma też inne zadania.

Bankier ma domy, hotele, karty nieruchomości i pieniądze ułożone w odpowiednich miejscach w pudełku. Oddziela karty „Szansa” i „Kasa Społeczna”, a następnie tasuje je i umieszcza odwrócone na odpowiednich polach na środku planszy. Bank wręcza każdemu graczowi 1500 zł w nominałach: 5 × 1 zł, 5 × 5 zł, 2 × 10 zł, 1 × 20, 1 × 50, 4 × 100 zł, i 2 × 500 zł.

Karty własności są obsługiwane przez bank, dopóki nie zostaną kupione przez graczy. Bankier wypłaca także pensje, premie i zbiera podatki, udziela pożyczek. Które gracze biorą pod zastaw nieruchomości, pobiera odsetki od kredytów hipotecznych i nakłada kary na tych, którzy łamią zasady. Poza tym działa również jako licytator, gdy gracze licytują przeciwko sobie, aby wygrać nieruchomość. Według mnie dobrym urozmaiceniem jest pobieranie marży za licytacje nieruchomości. Bank nie może zbankrutować, jeśli nie ma więcej pieniędzy może je dopisać na nowych czystych kartkach papieru. Gracz bankier pilnuje również, aby żaden z graczy nie przekroczył limitu czasowego na swój ruch, który wynosi 50 sekund.

Zasady poruszania się po planszy w Monopoly.

Gracze powinni ustalić kolejność, w jakiej wykonują ruchy lub wylosować kolejność poprzez rzucenie kośćmi. Następnie każdy gracz rzuca dwiema kośćmi i przesuwa swój pionek o liczbę oczek, którymi rzucił. Na przykład, wyrzucenie 4 przesuwa gracza o cztery pola, a 2 oczka to 2 pola do przodu. Jeśli któryś z graczy wyrzuci dublet (przykładem dubletu są dwie dwójki lub dwie szóstki), porusza się o ilość oczek, oraz zyskuje dodatkowy ruch. Jeśli ktoś z was rzuci dublet 3 razy z rzędu, trafia do więzienia, nie przechodząc przez pole „start”.

Zasady Monopoly a kwestie dotyczące kupowania nieruchomości.

W tej chwili gracz stoi, na polu którego nikt nie kupił, może je kupić lub wystawić na licytację. Jeśli inni gracze zdecydują się na zakup nieruchomości, płacą bankowi należną kwotę i zabierają swoją kartę od banku. Transakcje uznajemy za kompletną jeśli kupujący zapłaci bankowi, jest nieodwoływalna. Wystawiona na licytację nieruchomość jest kupowana przez gracza, który zaoferuje, że zapłaci najwięcej. Możesz również sprzedać swoją nieruchomość (bardzo zachęcam do tej opcji) po uzgodnionej cenie innym graczom.

Pobieranie czynszu od innych graczy.

Jeżeli stoisz na nieruchomości należącej do innego gracza, jesteś zobowiązany zapłacić mu czynsz. Jeśli nie jesteś w stanie zapłacić czynszu, automatycznie bankrutujesz, oddajesz swoją własność graczowi, któremu winien jesteś czynsz i wypadasz z gry. Nie ma możliwości szybkiej sprzedaży swojej własności w celu zapłaty. Pamiętaj, aby zawsze jak kończą ci się pieniądze wcześniej pomyśleć, za co zapłacisz czynsz jeśli ustaniesz na nie swoim polu.

Więzienie i zasady wyjścia z niego.

więzienie i jak z niego wyjść

Gracze mogą trafić do więzienia na 3 różne sposoby: mogą tam trafić, wchodząc na pole „Idź do więzienia”, rzucając dublet trzy razy z rzędu lub losując kartę z „Szansa” lub „Kasa Społeczna”, która mówią o pójściu do więzienia. W monopoly jeśli chcesz wyjść z więzienia, musisz wpłacić kaucję w wysokości 50 złotych. Możesz także pokazać kartę wolności od więzienia (wcześniej wylosowaną) lub rzucić dublet na początku każdej tury. Jeśli gracz, który siedzi, nie wyrzuci dubletu przez 3 tury z rzędu, musi zapłacić kaucję i dopiero wtedy może wyjść z więzienia. Jeśli gracz nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, aby wpłacić kaucję, automatycznie staje się bankrutem, oddaje swoje wszystkie nieruchomości do banku i kończy grę w monopoly.

Karty „Szansa” i „Kasa Społeczna” oraz podatki w grze monopoly.

Jeśli staniesz na polach o nazwach „Szansa” i „Kasa Społeczna”, losujesz kartę z odpowiedniego zestawu i odczytuje wydrukowany na niej tekst. Potem musisz wykonać to co jest napisane na karcie. Jeśli nie może tego wykonać, bankrutuje. Przykład: Karta mówi o zapłacie pożyczki. Gracza nie stać na spłatę. Gracz kończy grę.

Na planszy znajdują się dwa pola związane z podatkami: jedno, gdzie podatek wynosi 100 zł, a drugie 200 zł. Jeśli gracz stoi na tych polach, jest zobowiązany do zapłaty tej kwoty, ale jeśli go na to nie stać, to bankrutuje, a jego nieruchomości przejmuje bank.

Karty specjalne w grze
Jedną z kart jest na przykład wyjście natychmiastowe z więzienia.

Domy i hotele w grze monopoly.

Gracz, który posiada wszystkie ulice danego koloru, ma monopol na tym obszarze. Może pobierać od rywali wyższy czynsz (podwójny), kupować domy na swoich ulicach. Liczba domów na ulicy danego koloru nie może być większa niż 1 domek, porównując ją do innych ulic w tym kolorze. Domy można kupić w każdej chwili – nie ma obowiązku stawania na określonym polu. Możesz kupić hotel na tej ulicy, gdy masz tam cztery domy (dopłaca za jeden dom i zastępując całą resztę hotelem), skutkiem tego jest, że uprawniony jest do pobierania największego czynszu (stawki określone są na kartach nieruchomości i są różne w zależności od umiejscowienia).

Premia za „start” oraz instrukcja kredytowa.

Każdy gracz, który przekroczy linię startu, każdorazowo podczas całej gry otrzymuje z banku premię w wysokości 200 zł. Jeśli idziesz do więzienia i musisz przekroczyć „Start” pamiętaj ze premia ci się nie należy.

Bank udziela kredytów pod zastaw nieruchomości. Pożyczka to standardowo szacowana połowa wartości danego przedmiotu. Gracz pobiera czynszu od innych graczy, którzy wejdą na jego nieruchomość, dopóki karta nie zostanie wykupione przez niego z banku. W przypadku problemów finansowych bank może odkupić od gracza domki i hotele, ale tylko za połowę ceny, którą zapłacił przy zakupie.

Zasady monopoly a zakończenie gry.

Zasady monopoly są jasne: zwycięzcą zostaje gracz, który doprowadzi do bankructwa innych graczy. Jeśli nikt nie zbankrutuje, zwycięzcę możecie wyłonić, sumując wszystkie posiadane nieruchomości, środki pieniężne, posiadane domy, hotele i zastawione karty tylko za połowę wartości. Według instrukcji i zasad monopoly gracz z największą ilością posiadanego majątku zostaje zwycięzca.

Jeśli chcesz poznać tajniki gry w monopoly przeczytaj mój artykuł o tym jak wygrać w monopoly.

Najczęściej zadawane pytania odnośnie zasady gry Monopoly.

Tekst napisany na podstawie:
https://www.hasbro.com/common/instruct/00009.pdf – oficjalna angielska instrukcja do gry monopoly.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Monopoly

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *