>

Kalambury zasady i reguły tej popularnej gry.

Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2022-08-17 by Gracz-Towarzysz

Kalambury zasady nie są takie skomplikowane. Gra, która od lat towarzyszy nam na spotkaniach z przyjaciółmi czy małych imprezkach. Ale czy umiesz w nią grać ? Specjalnie dla ciebie stworzyliśmy zbiór zasad i reguł, które pomogą ci rozwiązać wszystkie zawiłości tej gry. Gra jest bardzo prosta więc nie będzie problemu, abyś przed rozpoczęciem gry wytłumaczył wszystkim uczestnikom jak w nią grać. Gra jest powiązaniem pantomimiki oraz wiedzy o świecie ogólnym, a także szybką zdolnością kojarzenia faktów i gestów. Kalambury pośrednio mogą być grą integracyjną.

kalambury zasady i reguły

Jak grać w kalambury? Zasady i reguły gry.

Wyjaśnianie zasad zacznijmy od wyjaśnienia dla ilu osób przeznaczona jest ta gra. Kalambury „lubi” dużą ilość uczestników. Gra przeznaczona jest dla grupy od trzech do tylu ile zmieści się w pokoju czy w miejscu, gdzie będziecie w nią grać. Najczęściej do grania w kalambury potrzebujemy dwóch drużyn a w każdej przynajmniej po 3 graczy w każdej. Jeśli chcecie grać większą ilością ludzi podzielcie całe towarzystwo na większą ilość grup, ale pamiętajcie, żeby składy grup były mniej więcej takie same. Istnieje również opcja gry w kalambury bez podziału na drużyny (każda z osób walczy o swoje punkty).

Dla ułatwienia grania wybierzcie osobę „prowadzącą”, czyli taką, która będzie podawała hasła oraz pilnowała, aby wszyscy gracze przestrzegali reguł gry.

W grze w kalambury potrzebne będą hasła, które osoba prowadzący gry albo wymyśla, albo losuje z wcześniej przygotowanej puli haseł. Ciekawą opcją, którą nie wszyscy dodają do gry są tak zwane kategorie. Kategorie naprowadzają graczy na odpowiednie hasło. Każdy gracz przed próbą pokazania lub narysowania swojego hasła może powiedzieć swojej drużynie, z jakiej kategorii jest to hasło na przykład: zwierzęta, cytat, znane osoby, powiedzenie itp.

W zasadach kalambur surowo zabronione jest używanie mowy nie można podpowiadać i wydawać żadnych dźwięków (wyjątkiem są kalambury mówione).

Kalambury przebieg gry oraz rozwiązanie.

Gdy grupy są podzielone hasło przygotowane czas na grę właściwą. Wyznaczamy pierwszą drużynę, która zaczyna, można dokonać wyboru poprzez wybranie najstarszego, najmłodszego uczestnika gry lub przedstawiciele drużyn mogą zagrać w papier kamień nożyce. Zwycięzca pojedynku wychodzi na środek pomieszczenia i zaczyna.

Mamy 3 warianty na granie w kalambury, zasady troszeczkę się różnią:

  1. Kalambury pokazywane – najczęściej wybierany wariant gry w kalambury. Prowadzący po wylosowaniu hasła przekazuje je po cichu lub na ucho osobie, która będzie pokazywała. Gracz po krótkim zastanowieniu musi pokazywać gestami, ciałem, zachowaniem, hasło tak, żeby jego drużyna odgadła je szybciej niż inne drużyny. Drużyny przeciwne przyglądają się bacznie i próbują odgadnąć hasło wcześniej niż drużyna osoby pokazującej.
  2. Kalambury rysowane – tak jak w przypadku pierwszym, prowadzący przekazuje hasło osobie rysującej. Na wcześniej przygotowanej kartce papieru gracz rysuje za pomocą ilustracji hasło, które dostał. Zabronione jest pisane, jakichkolwiek liczb czy liter oraz oczywiście rysownik nie może nic mówić.
  3. Kalambury mówione – jedyna odmiana, w której osoba pokazująca może mówić i podpowiadać. Gracz ma za zadanie naprowadzić swoich teammatów na hasło, które dostał od prowadzącego. Zabronione jest używanie słów z hasła ich odmian lub części składowych w przypadku nadużyć prowadzący rozstrzyga kolejkę.

Gra kończy się po wcześniej ustalonym czasie rozgrywki lub po uzyskaniu przez jedną drużynę określonej ilości punktów.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *