Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2022-09-19 by Gracz-Towarzysz
Jak wygrać w warcaby? Niby taka prosta gra, kilka zasad, o których trzeba pamiętać, ale wygranie w nią, nie jest takie proste. Czym powinni się kierować początkujący gracze? Czy są jakieś sprawdzone triki, jak grać, by wygrać w warcaby? Sprawdzimy, co na ten temat sądzą eksperci gry w warcaby, jak również zawodowi gracze.
Znając zasady gry w warcaby, musisz nauczyć się je wzorowo łamać, by wygrać. Zapewne, rozpoczynając swoją przygodę z warcabami, myślisz sobie, ehh przecież to takie proste. Szach mat, trochę szczęścia i po przeciwniku. Niestety prawda jest inna. Wiele osób uważa, że należy spróbować kopiować ruchy przeciwnika, aby w ten sposób blokować jego działania. Ale czy na pewno jest to dobra rada i przede wszystkim skuteczna?
Rozpoczynając swoją przygodę z warcabami, powinniście wiedzieć, że jest to gra, której musicie się „oddać”. Nie da się myśleć o stu różnych rzeczach i grać. Zresetujcie swoje umysły i pozwólcie sobie na to, aby warcaby Was „wchłonęły”.
Znając zasady warcabów, wiecie, że jest to gra, która rozwija Wasz umysł i każe Waszym szarym komórkom ruszyć do pracy. Dokładnie tak jest! Zatem siadamy do planszy i subtelnymi ruchami, analizując ruchy przeciwnika, zaczynajmy grę.
Spis Treści
Przedstawię Wam kilka zasad, jak grać, by wygrać warcaby
Poznajcie pięć prostych zasad jak grać, by wygrać w warcaby. Wydaje mi się, że wypunktowane porady pozwolą Wam lepiej je zrozumieć i potem zacząć stosować w swojej grze.
Zasada numer jeden: BIJ!
Gra w warcaby polega na zbijaniu pionków przeciwnika. Proste. Ale czy powinniśmy skupić się na tym, aby nie tracić własnych pionków? Nie. Nie jest możliwe, aby podczas rywalizacji zachować wszystkie pionki. Początkowi gracze zapominają o tym, co prowadzi do tego, że przegrywają. A co za tym idzie, zniechęcają się do rozpoczynania kolejnej partyjki w warcaby. Naturalną zasadą gry jest wymiana „jeden za jeden”. Powinni również pamiętać, że czasami zbicie własnych pionków, pozwala nam na większą mobilność w grze, bo paradoksalnie mamy więcej wolnych pól, a co się z tym wiąże, więcej możliwości, jak ustawić pionki, by wygrać.
Zasada numer dwa: kieruj pionki do środka
Wielu graczy uważa, że rozstawiając pionki, należy rozstawić je po bokach. Owszem, są bezpieczne. Ale taka sytuacja na planszy sprawia, że jest nam po prostu trudnej grać, a co za tym idzie, jak wygrać w warcaby. Takowe ustawienie pozwala nam kontrolować jedynie dwa pola. A jeżeli pionki rozstawimy bliżej środka, mamy cztery pola. Kalkulacja jest logiczna. Zbliżając się do centrum, mamy większe szanse na przegraną. Ale gra w warcaby, to gra ruchów. W tejże pozycji pojawiają się również inne możliwości, dużo więcej można zdziałać, a gra jest po prostu ciekawsza i bardziej emocjonująca. Często mówi się, że gra „na bokach” jest grą pasywną, nudną. Niewiele można z niej się nauczyć na przyszłość i kolejne rozdanie.
Zasada numer trzy: wszystkie pionki do gry!
Tak jak w życiu, tak samo w warcabach, w kupię siła. Nie wolno rozbijać pionków na grupy, ponieważ w łatwy sposób tracimy kontrolę nad nimi. A nasz przeciwnik w mig zauważy, że nie kontrolujemy sytuacji. Często za bardzo skupiamy się na jednej części planszy, co powoduje, że tracimy bez kontroli pionki, co doprowadza do przegranej. Powinniśmy grać równocześnie wszystkimi pionkami, próbując zdobyć przewagę na całej planszy, nie tylko na jej fragmencie. Nie bójmy się ryzykować.
Zasada numer cztery: tak zwany „zwarty szyk”
Zwarty szyk. Co to takiego? Może na początku wytłumaczę dwa słowa, które często pojawiają się w grze, a mianowicie „winogron” i „maruder”. Maruder jest to pionek, który pozostaje za innymi pionkami, często zwanymi kamieniami odstającymi. Nie pomaga w grze innym pionkom, nie uczestniczy w grze.
Winogrona, czyli pionki w grze, które aż za bardzo wyszły do przodu, ale nie mają żadnego znaczenia w strategii gry.
Zasada jest prosta, wszystkie pionki powinny być razem. Są wtedy silniejsze i trudniejsze do zbicia.
Jeżeli na planszy pojawi się za wiele winogron i maruderów, niestety nasze szanse maleją na wygraną.
Zasada numer pięć: zasada tak zwanego „złotego kamienia”
„Złoty kamień” jest to pionek, który stoi na środkowym polu, w pierwszej linii od strony gracza. Aby zbudować silna i stabilną pozycję w grze, należy jak najdłużej zatrzymać go w tym punkcie. Złoty kamień kontroluje ostatnie pola środka planszy, tzw. centrum i może pomóc nam chronić inne pionki, jak również dzięki niemu, możemy zbudować silne rozstawienie na planszy, co doprowadzi do zwycięstwa.
Podsumowanie:
Jest wiele zasad, które możemy nawet nauczyć się na pamięć, jak wygrać w warcaby. Prawda jest taka, że musimy cały zaś kontrolować sytuację na planszy. Powinniśmy przewidywać ruch przeciwnika i reagować na niego. Gra powinna być subtelna. Pamiętajmy, że zasady gry w warcaby nie są „sztywne”. Co więcej, wielu znanych i cenionych graczy w warcaby wie, że dla wygranej, reguły czasami można złamać. A więc nie graj pasywnie, nie bój się ryzykować, a masz ogromne szanse na wygranie! Powodzenia.