>

Jak się gra w bingo : bingo dla początkujących, zasady.

Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2022-08-12 by Gracz-Towarzysz

Gra w bingo może się wydawać grą z krótką historią. Nic mylnego pierwsze zapisy o grze bingo sięgają szesnastego wieku. Gra bardzo popularna w krajach ameryki południowej i polnocnej, a także Anglii, zyskująca rzeszę swoich fanów w Europie i Polsce. Gra od szesnastego wieku cały czas ewoluuje wraz z postępem technologicznym. Redakcja gry-towarzyskie.pl wychodząc wam naprzeciw objaśnia zasady gry w bingo.

gra w bingo zasady

Gra w bingo – przygotowania.

Gra bingo w odróżnieniu od gry w statki czy gry domino jest trochę bardziej skomplikowana. Najlepiej bedzie gdy podczas twojej pierwszej rozgrywki będziesz miał u boku kompana, który już ma doświadczenie w grze w bingo i podpowie ci jak w nią grać. Gdy zdobędziesz więcej doświadczenia, a to przyjdzie to z praktyką i zrozumiesz gdzie są liczby i co musisz z nimi robić, zaczniesz czerpać przyjemność z gry. Zaczynajmy uczyć się grać w bingo.

Karta, plansza do bingo.

Do gry w bingo każdy z graczy potrzebuje co najmniej jednej karty. Każda karta składa się z 25 pól (5 wierszy x 5 kolumn), pola ponumerowane są losowo. Nad każdą kartą dużymi literami napisane jest BINGO.[1]

plansza do gry w bingo
Karty do gry w bingo można dostać w sklepach z grami planszowymi lub online. Można je również narysować odręcznie.

Celem gry jest pokrycie pięciu kwadratów w rzędzie. Liczby mogą pokrywać się na 3 sposoby:

 1. Poziomo
 2. Pionowo
 3. Ukośnie

Liczby, które mogą znajdować się pod literami też są odpowiednio pogrupowane.

 • Pod Literą B liczby z przedziału 1 – 15
 • Pod Literą I liczby z przedziału 16 – 30
 • Pod Literą N liczby z przedziału 31 – 45
 • Pod Literą G liczby z przedziału 46 – 60
 • Pod Literą O liczby z przedziału 60 – 75

Kombinacje liter i cyfr w bingo.

Bardzo ważnym aspektem w grze w bingo jest rozumienie kombinacji cyfr i liter. Klasyczne Bingo ma 75 różnych kombinacji cyfr i liter. Tutaj kombinowanie cyfr i liter jest bardzo podobne do gry w statki. Każda kombinacja odpowiada kwadratowi na karcie. Jest pięć kolumn. Kolumna B, I, N, G, O. Każda litera po niżej kolumny z litera odpowiada kwadratowi z Cyferką. Przykładowo „Caller” (człowiek, o którym opowiemy w następnym akapicie), wylosuje »B-14«, szukasz pod literką »B« swojej cyfry 14.

Postać „Callera” w grze w bingo.

calller w grze w bingo

Caller po polsku nazywamy go dzwoniącym. To bardzo ważna osoba w grze w bingo, gdyż to on wyczytuje liczby i litery, które każdy z graczy powinien zaznaczać na swoich planszach do gry. Gdy gracie ze znajomymi w kameralnym gronie Caller normalnie może dostać planszę do gry i grać z wami. W profesjonalnych klubach gry w bingo to osoba, która odpowiada tylko za to i nie uczestniczy w grze.

Zadania Callera a zasady gry w bingo.

 1. Caller kontroluje i rozdaje karty do gry w bingo. Każdy z graczy powinien posiadać minimum jedną kartę do gry. Gracz może grać na „kilka” kart jeśli będzie w stanie szybko kontrolować kombinacje liter i liczb wywoływanych przez Callera. Posiadanie większej ilość planszy bingo zwiększa szanse na wygraną, ale utrudnia gre gdy musimy skupić się na kilku kartach naraz.
 2. Pan dzwoniący rozdaje żetony (jeśli nie macie profesjonalnych żetonów mogą to być kapsle kamienie czy okrągłe kawałki papieru, coś, co zaznaczy na planszy, że dany numer został wyczytany. Każdy z graczy powinien mieć ich kilka, aby zaznaczać swoje karty.) do Bingo. Pierwszy żeton kładziemy zawsze na pustym polu (puste pole znajduje się na każdej karcie do bingo. Patrz obrazek wyżej).
 3. Dzwoniący zbiera od graczy kombinacje liter i liczb, które mogą być zapisywane na małych karteczkach następnie włożone do małych kuleczek plastikowych (jeśli nie macie profesjonalniej maszyny do losowania kombinacji nada się również kapelusz, do którego caller wrzuci karteczki z kombinacjami ważne, aby zachować zasadę losowości).
maszyna do gry w bingo
Profesjonalna maszyna do gry w bingo.

Gra w bingo – zaczynamy !

Gdy każdy posiada żetony, karty do zaznaczania cyfr i liczb, oraz caller zebrał kombinacje liczb i liter od graczy możemy zaczynać grę. Dzwoniący losuje kombinacje bez patrzenia i odczytuje ją na głos. Najlepiej gdy ustalicie, że caller powtarza kombinacje trzy razy i przechodzi do kolejnego losowania następnej kombinacji. Jeśli kombinacje B-12 Powtarza ją a gracze mają czas na zajrzenie do swoich kart i zobaczenie czy w słowie BINGO pod literą B mają cyfrę 12. Jeśli tak jest zaznaczają ją swoim żetonem jeśli nie czekają na kolejną kombinację wyczytaną przez callera.

Gra toczy się do momentu aż ktoś nie ustawi swoich 5 żetonów w linii pionowej, poziomej lub na skos. Jeśli któreś z graczy Ułoży 5 żetonów pod rząd zobowiązany jest od razu to zasygnalizować głośnym „BINGO”. Na tym kończy się gra mamy zwycięzcę. Jest możliwe, że parę osób naraz krzyknie BINGO wtedy mamy kilku zwycięzców partii. Dzwoniący przestaje losować kombinacje i możemy zaczynać od nowa!

Kolejna partia gry w bingo.

Gra w bingo po zakończeniu pierwszej rundy może być rozpoczęta od nowa. Każdy z graczy usuwa żetony ze swojej kart (zostaje tylko żeton na środkowym wolnym polu). Dzwoniący wkłada z powrotem kartki z kombinacjami do maszyny lub czapki.

Najczęściej zadawane pytania – zasady gry w bingo.