Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2022-08-28 by Gracz-Towarzysz
Gra w wojnę jest stara jak świat. Każdy z nas ma z nią wiele epizodów. Pamiętacie granie na obozach szkolnych czy koloniach? Często grana w towarzystwie kolegów znajomych czy rodziny. Opisujemy najważniejsze aspekty gry w wojnę w przejrzystym klarownym układzie odpowiedzi na pytanie, które można zadać, chcąc grać w tę grę. Rozrywka wciąga tak samo jak gra w statki oraz preferuje się granie w dwie osoby.
Spis Treści
Gra w Wojnę – podstawowe zasady, instrukcja.
Gra w wojnę to stara gra karciana, która towarzyszy nam od lat. Każdy kiedyś grał w nią na początku z rodzicami, a potem ze znajomymi ze swojego otoczenia. Wyjaśnijmy sobie wszystkie aspekty gry w wojnę, a jest ich kilka. Bardzo ważna jest liczba uczestników, rozdanie kart, sama gra kiedy mamy wojnę oraz rozstrzygnięcie gry. Pozwoliłem sobie odpowiadać na to wszystko, zadając na początku pytania.
Ile osób może grać w wojnę?
Wojna to jedna z gier karcianych znanych od lat. Od kiedy pamiętam, dużo ekscytacji wywoływała sprzeczka, o to ile graczy może grać w wojnę. Gra przeznaczona jest dla przynajmniej dwóch graczy, ale nie wyklucza się poszerzenia jej. Uczestniczyłem już w grze, gdzie w wojnę grało 6 osób, wiec górna granica uczestników gry nie ma określenia. Gra przeznaczona jest dla przynajmniej 2 graczy.
Jak rozdajemy karty do wojny ?
Przed każdą grą należy solidnie przetasować całą pulę kart, jaką będziemy grać. Następnie osoba rozdająca karty, rozdaje każdemu uczestnikowi po równo. W wojnę gramy całą talią kart, w przypadku dużej ilości graczy można grać dwoma taliami. Po rozdaniu kart każdy z graczy zabiera je. Zabronione jest odwracanie naszych kart oraz podglądanie ich. Każdy gracz po dostaniu kart tasuję swoją talkie kart.
Jak przebiega gra ?
Po rozdaniu kart każdy gracz kolejno kładzie kartę na stole. Tym razem karty kładziemy tak, aby widzieli co to za karta inni gracze. Wytłumaczę to na przykładzie gry na 3 osoby.
Przykład: Gracz A kładzie kartę 8 ze swojej kupki. Gracz B dokłada swoją kartę DAMĘ. Gracz C kładzie ASA. As gracza C wygrywa, bo jest to najwyższa z kart, które wylosowali gracze i zabiera pozostałe karty graczy A i B na swoją kupkę figurami do dołu.
Co oznacza, że mamy wojnę ?
Wojna zaczyna się wtedy gdy przynajmniej dwóch graczy położy na stole kartę o identycznej figurze. Gdy gracie w wiele osób może to być wojna potrójna i poczwórna, ale zdarza się bardzo rzadko. Dla przykładu użyjmy wojny między dwoma graczami. Zaczyna się od tego gry grac A i Gracz B razem położą ta samą kartę na przykład ASA. Gracze, którzy mają wojnę, wykładają kolejną kartę ze swojej kupki kart. Jeśli okaże się, że ta karta znowu jest taka sama, to wykładają kolejna i kolejną aż któraś z kart będzie słabsza. Gdy tak się stanie, gracz z wyższą kartą zabiera wszystkie karty i zwycięża w tej wojnie.
Przykład: Gracz A i B wykładają Asy, w drugiej kolejności oboje wykładają 10. W trzeciej rundzie gracz A kładzie damę a gracz B króla. Wygrywa gracz B.
Kto i jak może wygrać grę w wojnę ?
Gra w wojne kończy się gdy jeden z graczy zbierze wszystkie karty innych graczy/gracza. Czasami rozgrywka może, ciągnąć się długimi godzinami. Najwięcej emocji przynoszą rozgrywki, gdzie szala zwycięstwa przekłada się z gracza A na B i odwrotnie.
Jak grać w Wojnę? Które karty używany do gry?
Tak jak wspominałem na początku artykułu grę w wojnę gra się całą talią kart. Ale istnieje kwestia sporna odnośnie Jokera. Grać nim czy nie i co oznacza i który jest w hierarchii kart[1]?
Ustalcie najlepiej przed rozpoczęciem rozgrywki co z Jokerem. Jeśli ustalicie, że gracie z nim to Joker jest najwyższą kartą w hierarchii. Jeśli nie, to miejsce zajmuje AS.
Kartami, którymi gramy w wojnie to cała talia, czyli:
Joker (Jeśli tak ustalicie), AS, KRÓL, DAMKA,WALET/JOPEK, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2.