Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2022-08-09 by Gracz-Towarzysz
Gra w statki, od zawsze znana również jako Gra w okręty oraz statki, ma swoją genezę podczas pierwszej wojny światowej. Pierwotnie jak i do dziś do grania w tę grę potrzeba kawałek papieru oraz ołówek. Po raz pierwszy w wersji plastikowej pojawiła się w 1967 roku, a następnie pojawiła się wersja skomputeryzowana. W naszym artykule przedstawiamy techniki oraz zagrywki, które pomogą ci dominować w grze w statki. Szczegółowo omawiamy techniki oraz zasady tej starej gry, która powraca do łask graczy z całego świata.

Spis Treści
Przygotowanie do gry w statki.
Do gry w statki nie potrzeba dużo. Wystarczy wcześniej przygotowany kawałek papieru najlepiej A4 oraz dwa ołówki. Dwójka graczy rysuje plansze do gry, na której w późniejszym czasie rozstawi swoje statki bojowe. Jeśli macie wersję plastikową to zaoszczędzi wam to czas na narysowanie pól. Nie ważne czy wersja plastikowa, czy papierowa zabawy jest tyle samo. Poniżej podajemy wzór planszy.

Gra w statki zasady ogólne.
Gra w statki to starcie dwóch graczy. Zabawa różni się od na przykład gry w domino, gdyż jej zasady są sztywne i trzeba ich przestrzegać. Do gry używamy planszy 10 × 10, pola pionowe oznaczone są literami od A do J, a poziome od 1 do 10. Po ustawieniu swoich statków na odpowiednich wybranych przez siebie polach zaczynamy grę. Pamiętaj, aby uniemożliwić przeciwnikowi zobaczenie twojej planszy z rozmieszczeniem statków. Każdy z graczy powinien dbać, aby nie pokazać swojej planszy przeciwnikowi. Statki dzielimy na:
- Jeden statek pięciomasztowy, który zabiera 5 pól na naszej planszy.
- Jeden czteromasztowy cztery pola.
- Jeden trzymasztowy odpowiednio trzy pola.
- Dwumasztowców, które zabierają po 2 pola mamy dwa.
- Ostatnimi statkami są dwa jedno masztowce po jednym polu.
Pamiętaj o dwóch zasadach rozmieszczania statków, każdy z graczy zobowiązany jest ich przestrzegać:
- Statki można rozmieszczać na planszy według swojego uznania, ale żaden ze statków nie może się dotykać ani bokiem, ani rogiem.
- Statki mogą być rozmieszczanie tylko w poziomie albo pionie zabronione jest ustawianie ich pod skosem.
Gracz pierwszy strzela do statków przeciwnika po podanych przez niego kordynatów strzału na przykład B7. Jeśli trafił w statek przeciwnik musi powiedzieć „trafiony”. W przypadku gdy gracz nie trafi ogłasza się „pudło”. Jeśli gracz trafi w statek ma możliwość ponownego strzału aż do pudła. Zaleceniem jest, aby każdy z graczy zaznaczał na swojej planszy swoje strzały, aby ich nie powtarzać. Najlepiej wyborem jest rysowanie kropki(.) gdy mamy pudło i plusa (+) gdy trafimy w statek. Gdy trafimy w statek i usłyszymy trafiony szukamy dalszej części statu dookoła tego pola. W przypadku gdy statek zatonie, czyli wszystkie jego maszty zostaną trafione przeciwnik musi powiedzieć „trafiony zatopiony„. W przypadku jednomasztowców po jednym strzale mówimy „trafiony zatopiony”.
Zwycięzcą zostaje osoba, która pierwsza ustrzeli wszystkie statki przeciwnika.