>

Gra w pieniążka – prosta, łatwa, ale nie dla każdego

Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2023-03-13 by Gracz-Towarzysz

Gra w pieniążka to nie gra dla każdego zaznaczam na wstępie ! Czas po pracy, po szkole, chętnie przeznaczamy na rozrywkę. Jeśli daną czynność wykonujemy z przyjemnością i radością, to chętnie się nią zajmujemy. Gry w różnej postaci towarzyszą nam w życiu, zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Dorośli często zabierają ze sobą planszówki na spotkania towarzyskie lub umawiają się w klubach, aby zagrać w bilard, lotki lub piłkarzyki.

Gra w pieniążka

Trochę historii.

Często w szkołach powracają stare, ponadczasowe gry, ponieważ wiele placówek wprowadza całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych, a dzieciaki muszą coś robić.  W naszych czasach popularnymi grai były: kapsle, klasy, gra w gumę czy gra w pieniążka. Na przerwach szkolnych chętnie graliśmy. Zdarza się, że młode osoby wracają do tamtych zajęć, coraz częściej wyszukując w sieci instrukcje gry w pieniążka i innych gier, o których opowiadają im rodzic lub dziadkowie, pytając o jej zasady. To nas zaskoczyło, ale również ucieszyło. Z ogromną przyjemnością opiszę Wam jak grać w pieniążka oraz jakie obowiązują zasady w tej grze.

W dalszej części artykułu opiszę, o co dokładnie chodzi w grze w pieniążka, jak przebiega jej rozgrywka oraz zdradzę wszystkie jej zasady. Odpowiem również na pytania dotyczące czy gra w pieniążka boli oraz na pytanie, co oznaczają zdarcia na kostkach podczas gry.

Odkryj zasady gry w pieniążka!

Jedną z popularnych gier, która co jakiś czas powraca do łask, to gra w pieniążka. Młodzi ludzie z zainteresowaniem szukają informacji na temat tej gry, jakie są jej zasady i o co w niej chodzi. Dlatego w niniejszym artykule postaram się wyjaśnić, na czym polega gra w pieniążka. Zasady tej gry są dość proste, więc każdy szybko je opanuje i swobodnie może zacząć grać. Do rozpoczęcia gry potrzebujemy  tylko jednej monety, najlepiej 2 lub 5 złotych. kilka zasad już znamy, ale o co dokładnie chodzi w tej grze?

Zasady tej gry są proste i każdy gracz będzie wiedział, co robić. Można grać w nią w dowolnej liczbie osób, ale muszą być minimum dwie. Polega ona na obracaniu monetą wokół własnej osi, przy czym celem jest uniknięcie zatrzymania się pieniążka. Idealny pieniążek do gry to 2 lub 5 złotych, ale dawniej używano również dużych starych monet z PRL-u. Kluczem do sukcesu w tej grze jest ciężar monet, który wpływa na ich obrót.

Gra w pieniążka polega na obracaniu monetą wokół własnej osi. Celem gry natomiast jest unikanie zatrzymania kręcącego się pieniążka. Jeżeli moneta zatrzyma się, traci się punkty oraz szanse na kontynuację gry. Najlepiej do gry używać monet o nominale 2 lub 5 złotych, a wcześniej wykorzystywano do tego celu duże, ciężkie monety PRL-owskie. 

Jak się gra w pieniążka? Zacznij się bawić!

Opisując grę w pieniążka, możemy powiedzieć, że zasady są bardzo proste i szybko można je zrozumieć. Ci, którzy już znają i często grają w tę grę, twierdzą, że wystarczy jedna gra, aby nowa osoba zrozumiała, jak się nią bawić. Nastolatkowie często grają w pieniążka, ponieważ gra ta jest emocjonująca i nie trwa zbyt  długo. Podczas rozgrywki, należy zachować monety w ruchu. Wygrywa ten zawodnik, którego moneta pozostaje w ruchu najdłużej!

Krok po kroku- zasady gry w pieniążek

Dla osób zainteresowanych grą w pieniążka, poniżej przedstawię dokładne instrukcje gry. 

  1. Zaleca się, aby przed rozpoczęciem gry zaopatrzyć się w większą monetę, np. dwu- lub pięciozłotówkę, ponieważ takie monety obracają się lepiej niż mniejsze i lżejsze.
  2. Aby rozpocząć grę w pieniążka, pierwszym krokiem jest ustawienie monetki na płaskim i równym podłożu. Gra na nierównościach może być utrudniona. 
  3. Następnie pierwszy gracz stawia monetę pionowo i zaczyna nią kręcić, a drugi gracz musi utrzymać ruch monety, która obraca się wokół własnej osi.
  4. Gra polega na tym, że każdy z graczy po kolei wykonuje ruch, polegający na pstryknięciu monetą tak, aby nie przestała się kręcić. 
  5. Jeśli jednak zdarzy się, że moneta przestanie się obracać, gracz musi położyć zaciśniętą pięść na stole kostkami do dołu. Następnie gracz rozgrywający bierze monetę między palec środkowy a wskazujący, a następnie kciukiem wyrzuca ją pod kostki przeciwnika.

Gra w pieniążka zdarte kostki a ból: jak minimalizować ryzyko urazu?

zdarte kostki gra w pieniążka

Na wstępie omówiliśmy łagodniejszą formę gry w pieniążka, która polega na obracaniu monetą palcami. Jednak wiele osób wspomina, że słyszało od kogoś, że gra w pieniążka może boleć. W tym kontekście warto wspomnieć o innej wersji gry, znanej jako „zdarte kostki”. W tej wersji bierze udział dwóch- napastnik i obrońca. Obrońca kładzie zaciśniętą pięść na stole, a napastnik próbuje mocno uderzyć kciukiem w dłoń obrońcy, aby zdjąć jedną z kostek. Wygrywa ta osoba, która nie ulegnie naciskowi napastnika i zachowa swoje kostki.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *