Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2022-10-01 by Gracz-Towarzysz
Karciana gra w pana to gra, w którą każdy z nas kiedyś grał. Bardzo mnie to cieszy, że coraz więcej osób wraca do gry w karty. Mimo całego świata gier online gry karciane cieszą się większą popularnością, talie kart sprzedają się jak świeże bułeczki. To wszystko sprawia, że bardzo powoli wracamy do dawnych zwyczajów, gdzie na każdej imprezie rozgrywana była partyjka. A czy wiecie, że granie w karty rozwija nasz umysł? Sprawia, że nasze szare komórki zaczynają działać na najwyższych obrotach. I tak ma być, oby jak najczęściej!
Spis Treści
Gra w pana podstawowe zasady
Czy jest z Was ktoś, kto nie słyszał kiedyś o grze w Pana? Myślę, że większość z nas zna tę grę, nazwa obiła się o uszy, a zasady tej gry są dziecinnie proste. A więc zaczynajmy!
Aby zagrać w Pana (jak i w większość gier karcianych np. gra w makao), musi być minimum dwóch graczy, do maksymalnie czterech. Potrzebujemy jeszcze małej talii kart (24 karty- od 9 do asa). Tasujemy talię kart, rozkładamy po równo każdemu z graczy. Grę rozpoczyna ten gracz, który posiada 9 kier (jeżeli posiada cztery, może położyć tylko 9 kier). Kładzie ją wierzchem do góry, następnie zgodnie z ruchem zegara, pozostali gracze dokładają karty na stos.
Na stos kart każdy gracz wykłada jedną kartę albo cztery. Wykładamy karty zawsze od najmłodszej do najstarszej, czyli: 9,10,walet, dama, król i as. W tej grze kolory nie mają znaczenia. Dla wyjaśnienia, jeżeli na szczycie stosu leży dama, możemy wyłożyć kolejną damę, króla albo asa. Nie wolno np. Dziewiątki, dziesiątki albo waleta.
Karty gra w pana – jak rzucamy ?
- Zawsze po jednej karcie na stos – tej samej wartości bądź większej, od tej na wierzchu.
- Trzy karty np. Jeżeli na stosie leży jeden walet, można położyć na niego trzy pozostałe albo gdy na wierzchu jest karta o takiej samej wartości bądź mniejszej. (Istnieje zasada, że można rzucić tylko „trzy z czerwem”).
- Cztery – wszystkie cztery karty muszą być tej samej wartości bądź wyższej od karty na wierzchu.
Jeśli któryś z graczy nie ma wyższej karty do położenia na stos, pobiera wtedy trzy karty ze stosu. Może zdarzyć się sytuacja, gdy np. będą tylko dwie albo trzy karty i 9 kier. Zabiera wtedy, tyle kart ile jest, pozostawiając 9 kier i omija go kolejka. Ten ruch nazywa się „wzięciem na czysto”.
Istnieje zasada, że nie wolno wykładać dwóch kart jednocześnie! Jeżeli któryś nieuczciwy gracz próbuje tej zagrywki, zabiera, że stosu wszystkie karty, pozostawiając jedynie 9 kier.
Rozstrzygnięcie gry w pana
Celem gry w Pana jest pozbycie się wszystkich posiadanych kart. Grę wygrywa gracz, który najszybciej pozbył się kart. Literkę P – zdobywa gracz, któremu nie udało się pozbyć kart. Następuje kolejne rozdanie. Jeżeli po raz kolejny zostanie z kartami, zdobywa kolejne literki. A następnie N. Gracz, który zdobywa trzy literki, przegrywa (Układamy tytułowego PANa).
Jak w każdej grze, także w grze Pan, gra może być nierozstrzygnięta. Wtedy nikt nie zdobywa żadnej literki. Może się tak zdarzyć w sytuacji, gdy ostatni z graczy, ma jednego asa bądź cztery asy. Mógłby je wyłożyć za jednym rozdaniem i jest jego kolej położenia kart.
Ewolucja gry, inne odmiany gry w pana
Istnieje jeszcze odmiana gry PAN w „piki cofane”. Kolejka wyłożenia kart powraca wtedy do poprzedniego gracza, jeżeli została wyłożona karta przez gracza albo odkryta w „kolorze pik” (gracz odkrył ją, biorąc trzy karty, że stosu).
Grać w Pana dla urozmaicenia można także pełną talią kart- 52 karty (od dwójki do asa). Rozgrywka będzie na pewno dłuższa! Istnieje także wariant gry małą talią kart, włączając jokery. Kolejnym urozmaiceniem gry, może być gra z tak zwanym „betonem”. Rozdaje się po dwie lub trzy karty, które leżą nieodkryte na stole (gracz nie wie, co to są za karty) – tzw. beton. . Następnie rozdaje się kolejne karty z talii. W momencie, gdy gracz pozbędzie się kart z ręki, może odkryć „beton”.