Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2022-12-07 by Gracz-Towarzysz
Gra w klasy, czyli beztroskie dzieciństwo, wakacje i boisko za szkołą… te rzeczy na myśl przywodzą wiele pozytywnych wspomnień. Ta prosta gra, z pewnością zasługuje na miano rozgrywki, która podbiła serce wszystkich małych fanów spędzania czasu na świeżym powietrzu. W miarę upływu lat ewoluowały jej zasady, łącząc się w różne kombinacje. Jedno jednak pozostało niezmienne- do zabawy potrzebujemy tylko przestrzeni, kawałka kredy i… świetnego humoru. Przenieś się do magicznego świata dzieciństwa i poznaj reguły jednej z najpopularniejszych gier podwórkowych.
Spis Treści
Historia gry w klasy. Skąd wzięła się moda na skakanie?
Gra w klasy, mimo że towarzyszy dzieciom od pokoleń, nie ma jasnej historii pochodzenia. Według niektórych przesłanek, w starożytnym Rzymie, mężczyźni ćwiczyli w ten sposób równowagę. Dopiero w późniejszych okresach ewoluowała w grę dla dzieci. Liczba pól w różnych regionach jest zmienna, jednak najczęściej jest to osiem kwadratów, które symbolizują osiem klas szkoły podstawowej, które gracz musi „przeskoczyć”. W niektórych rejonach gra w klasy nazywana jest także „Ludzikiem”- bowiem układ kwadratów, po których należy skakać, wyglądem zbliżony jest do człowieka z rozstawionymi ramionami.
Zabawa w doskonały sposób rozwija zdolności psychomotoryczne dzieci. Pozwala ćwiczyć im sprawność i równowagę, a także dostarcza mnóstwa rozrywki. Często, na osiedlowych chodnikach, spotkać można nakreślone kolorowe kwadraty, które są pozostałością po zabawie. Nic dziwnego- gra w klasy przeskakuje z pokolenia na pokolenie, dostarczając przyjemności małym i dużym. Jest zdecydowanie dobrą alternatywą dla dzieci nadruchliwych, które w ten sposób wykorzystać mogą swoją energię, a także poczuć klimat zdrowej rywalizacji. Warto, by także rodzice przekonali się do wspólnej gry z dzieckiem. Jest to świetny sposób, by nauczyć pociechę liczenia. Niepotrzebne będą długie godziny spędzone nad książką- zaangażuj dziecko w naukę poprzez zabawę, a przekonasz się jakie korzyści przynosi ta z pozoru błaha gra ruchowa.
Gra w klasy- zasady
Zasady gry w klasy są bardzo proste. Potrzebować będziemy:
- kredy białej bądź kolorowej- jeśli gra będzie się odbywała na betonie
- patyka- jeśli gra będzie odbywała się na piasku
- kamyka, kapsla bądź innej rzeczy, która posłuży jako rzutka
Zacznij od narysowania „planszy” do skakania
Przed rozpoczęciem gry rysujemy pionowo trzy kwadraty, a następnie kolejno je numerujemy. Będą one tworzyć tułów. Nad kwadratem z numerem trzecim tworzymy prostokąt, który następnie dzielimy na pół- powstałym dwóm polom nadajemy numer cztery oraz pięć- będą to ręce ludzika. Następnie przystępujemy do rysowania pola z numerem sześć, czyli części, która będzie stanowiła szyję. Ostatnie numery- siedem oraz osiem- umieszczamy w kole podzielonym na pół. Będzie ono stanowiło metę całej rozgrywki. Cały rysunek powinien przypominać chłopca z rozstawionymi rękami i głową- jako ostatnie numery.
Zacznij grę w klasy!
Osoba zaczynająca zabawę musi trafić kamykiem w pole z numerem jeden. Jeśli jej się to uda- może rozpocząć grę, skacząc na jednej nodze, po trzech pierwszych klasach.
Gdy dotrze do pól położonych równolegle, skacze w nie na obu nogach, a następnie ponownie wskakuje na jednej nodze w pole numer sześć. Na koniec zostają dwie ostatnie klasy- siódma oraz ósma, na którą zawodnik musi wskoczyć obunóż, a następnie wykonać obrót w powietrzu, by ustawić się na powrót tą samą drogą. Zawodnik, wracając zabiera ze sobą kamyk, który ponownie musi rzucić, tym razem na pole z numerem dwa. Gra przebiega do momentu, do którego zawodnik nie przejdzie wszystkich klas, utrzymując przy tym równowagę oraz precyzyjnie rzucając kamykiem w określone pola. Wygrywa osoba, która ukończy wszystkie klasy jako pierwsza.
I bingo masz to, od teraz umiesz już skakać, według zasad.
Reguły i zasady różnią się między sobą długością lub kształtem trasy. Spotykana jest wersja z dziesięcioma klasami, a nawet dodatkowe pola na początku trasy, które miały symbolizować buty lub stopy chłopca. Tak naprawdę wszystko zależne jest od wyobraźni, a im więcej zwariowanych reguł, tym zabawa wydaję się lepsza.
Grę można modyfikować także do swoich własnych potrzeb. Jeśli w zabawie uczestniczą młodsze dzieci, warto postawić na regułę skakania na dwóch nogach. To również świetnie wspomoże ich kondycję, ale przede wszystkim zmniejszy poziom trudności całej rozgrywki. Jeśli w grze bierze udział mniej osób, możemy dodać warianty ze zmienianie nogi, tak, by urozmaicić całą grę.
Ciekawostka o grze w klasy i ich zasadach
Istnieją specjalne maty do gry w klasy w domu. To świetna okazja, gdy dziecko się rozchoruje i nie ma jak zagospodarować czasu na świeżym powietrzu. Na rynku istnieje wiele dostępnych wariantów- zarówno dla młodszych, jak i dla starszych dzieci. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a rodzicom da chwilę wytchnienia bądź zachęci do wspólnej zabawy.