Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2022-12-12 by Gracz-Towarzysz
Gra w kapsle stanowi dziecięce wspomnienie ogromnej rzeszy Polaków. Z całą pewnością warto zapoznać także swoje pociechy z tą niezwykle ciekawą formą rozrywki. Za dawnych czasów niemal natychmiast, kiedy tylko zaświeciło letnie słońce, dzieci z kamienic pędziły wprost na podwórko, aby spotkać się z innymi. Robiły to w dużej mierze właśnie po to, aby zająć się grą w kapsle, inaczej zwaną „wyścigiem pokoju”.
Spis Treści
Gra w kapsle zasady
Gra w kapsle to forma zabawy cechująca się wykorzystaniem kapsli od butelek. Istnieje wiele jej odmian, jednak cechą wspólną jest wprawianie w ruch kapsli po płaskiej powierzchni poprzez pstrykanie ich palcami. Bardzo często dla ułatwienia rozgrywki kapsle zalewało się woskiem, plasteliną, gipsem bądź ołowiem i zdobiło w rozmaite sposoby. Gra zazwyczaj odbywa się na podwórkach – tak bezpośrednio na krawężniku, chodniku, asfalcie lub w piaskownicy.
Jak się gra w kapsle ? Krok po kroku
Gra w kapsle może odbywać się na co najmniej kilka sposobów. Mowa tutaj o takich rodzajach rozgrywki jak:
- Rzucanie – gracze wykonują rzut kapslem w kierunku ściany – kapsel najbliżej ściany wygrywa, zabierając pozostałym graczom po jednym kapslu,
- Zbijanie – gra polega na tym, aby trafiać kapsle przeciwnika, swoimi lub też wybijać je z ustalonego obszaru gry,
- Wyścig – niegdyś zwany „wyścigiem pokoju” – w tej odmianie zawodnicy po kolei pstrykają w swoje kapsle, a wygrywa ten, który pierwszy pokona tor przeszkód lub wyznaczoną trasę. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż wypadnięcie kapsla poza tor oznacza cofnięcie ruchu.
- Piłka nożna – w tej grze gracze dzielą się na dwie drużyny. Jeden kapsel zostaje wyznaczony jako piłka, a piłkarze pstrykają w piłkę tak, aby wpadła ona do bramki przeciwnika. W rozgrywce tej nie nikt nie pełni funkcji bramkarza.
PRL powrót do przeszłości, czyli gra z podwórka
Gra w kapsle stanowiła bardzo popularną zabawę w czasach PRLu zaraz obok gry w klasy, a więc w latach 70. oraz 80. ubiegłego wieku. Wówczas każdy nazywał ją „wyścig pokoju”. Rozgrywka miała formę pstrykania w kapsle po ustalonej wcześniej trasie. Nazwa wzięła się stąd, iż w wewnętrznej stronie kapsle ozdobione były flagami państw, które brały udział w emitowanym w telewizji programie „Wyścig pokoju”. Flagi zazwyczaj podklejane były za pomocą wosku, czy plasteliny. Bardzo często zestawy flag drukowano na łamach magazynów młodzieżowych. Bardzo popularną praktyką było także rysowanie flag samodzielnie przez zawodników. Taka rozrywka z tamtych czasów stanowi znaczną część wspomnień wielu z nas i warto ją dzisiaj przypomnieć najmłodszym Polakom.