Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2023-02-22 by Gracz-Towarzysz
Gra w gumę. Hmm… Myśląc teraz, przypominam sobie, że w gumę grałyśmy wszystkie. Na każdej przerwie, po szkole, dosłownie wszędzie. Ach, jaki to był super prezent, gdy rodzice kupowali nam nowiutką, kolorową gumę, a Ty biegłaś do koleżanek ją przetestować! Cieszę się, że wracamy do gier naszego dzieciństwa. Prostych, “tanich”, rozwijających ich wyobraźnię i przede wszystkim aktywnych ruchowo.
Spis Treści
Pochodzenie i korzenie słynnej gry w gumę
Gra w gumę ma swoje korzenie już w starożytności. W Egipcie, Grecji i Rzymie dzieci bawiły się podobnymi grami, wykorzystującymi kamienie, muszelki czy kości.
Jednak gra w gumę, którą dzisiaj znamy, powstała w XIX wieku w Wielkiej Brytanii i szybko stała się popularna wśród dzieci na całym świecie, szczególności dziewczynek, ale niektórzy chłopcy też lubią sobie poskakać. Początkowo wykorzystywano do niej rozpuszczalną gumę arabską.
Gra w gumę składa się z serii skoków i figur, które gracz wykonuje na jednej lub dwóch stopach, podczas gdy druga noga jest poza obszarem gry. Zabawa ta pozwala na rozwijanie zręczności, koordynacji ruchowej, a także współpracy i rywalizacji z innymi dziećmi. Przede wszystkim gra w gumę pozwala oderwać się naszym dzieciom od Smatrfona czy tabletu, a mogą w nią grać wszystkie dzieci, niezależnie od wieku. Może 3-latek nie poradzi sobie idealnie ,ale 5-letnia dziewczynka już tak!
Zresztą, czy pamiętacie, jak wyglądały nasze przerwy w szkołach? Wszystkie dziewczyny skakały przez gumę, wymyślając co rusz nowe “gry”.
Najpopularniejszymi grami były: dni tygodnia, dziesiątki, raz dwa trzy.
Zasady gry w gumę: jak grać w gumę krok po kroku
Gra w gumę to zabawa, która wymaga od graczy sprytu, zręczności oraz wyobraźni. Zasady gry są dość proste i polegają na kolejnym wykonywaniu skoków na jednej lub dwóch stopach, w taki sposób, aby unikać stykania się z gumą, albo naskakiwać na gumę i przeskakiwać ją zgodnie z ustalonymi zasadami.
Podstawowe figury, jakie wykonujemy w trakcie zabawy, to między innymi „podwójny skok”, „potrójny skok”, „skok z podwójnym obrotem” czy „skok na jednej nodze”.
Zasady gry w gumę są ustalane przez graczy i mogą różnić się w zależności od regionu lub kraju. Najczęściej gra odbywa się w parach, choć możliwa jest także zabawa większą grupą dzieci.
Aby rozpocząć grę, potrzebujemy jedynie kupić za parę groszy gumę w sklepie sportowym, założyć wygodne trampki i zaczynamy! Trudność polega na tym, że początkowo zaczepiamy gumę na wysokości kostek, później kolan, bioder itd. Przy czym przeskakiwanie na “kolanach” nie powinno nam sprawić trudności, to już skoki na wysokości np. pach, mogą spowodować, że po prostu skusimy. Jeżeli “skusimy”, stajemy i zakładamy gumę, a grę rozpoczyna kolejny gracz.
Słynna gra w “dziesiątki”
Możliwości i sposobów gry w gumę jest wiele. Możemy skorzystać już z istniejących albo wymyślić własne zasady. Możliwości jest multum. Najsłynniejszą grą, w którą chyba każdy z nas, przynajmniej raz grał, jest gra w gumę “dziesiątki”.
Jak grać w dziesiątki krok po kroku 😉
- Musimy złączyć stopy i przeskakujemy z jednej strony na drugą (obunóż).
- Musimy wskoczyć pomiędzy gumę i wyskoczyć po drugiej stronie.
- Należy wskoczyć z jedną nogą na zewnątrz, a drugą. Cały czas podskakujemy i liczymy do trzech.
- Następnie powinniśmy wskoczyć jedną nogą do środka. Musimy na skoczyć na gumę, którą mamy pomiędzy nogami. Tę czynność powtarzamy z drugą nogą i tak 5-krotnie zmieniając nogi.
- Kolejny ruch: należy 3 razy naskoczyć na gumę jedną nogą, równocześnie zmieniając nogi. Następnie przeskakujemy na drugą stronę (powtarzamy czynność na dwie nogi). Ale z tego przeskoku jedna noga musi być od razu na gumie.
- Stopę zaczepiamy na gumę: musimy przeskoczyć nogą na drugą stronę, ale poza gumę. Następnie 7 razy musimy zmienić stopę w tejże pozycji. Jednocześnie podskakując, wykonując jeden ruch.
- Następnie jedną nogą wskakujemy do środka gumy, obydwiema nogami wskakujemy na gumę, jedną nogą do środka i znowu na gumę i znowu do środka. Sekwencję powtarzamy dla drugiej nogi.
- Stopą zaczepiamy gumę. Następnie nogą przechodzimy poza gumę, a drugą stopę wkładamy do dziury, która nam powstała. Musimy aż 9 razy przeskoczyć o 180 stopni wokół własnej osi, ale mając gumę poza stopami .
- Znowu zaczepiamy stopy o gumę i przechodzimy nad drugą gumę. Cofając się, widzimy, że mamy za piętami drugą gumę. Musimy stanąć na niej, następne podskoczyć lądując na gumie, która jest przed nami.
Zasady gry “dni tygodnia”
Oto opis popularnej gry dziecięcej, tzw. gra w gumę: dni tygodnia. Standardowo 2 osoby zaczepiają gumę o kostki, losujemy osobę, która rozpoczyna grę, wykonując określone ruchy, skacząc w rytm słów “dni tygodnia”.. Gra zaczyna się od słowa poniedziałek, gdzie należy powiedzieć „po” i włożyć jedną nogę do środka gumy, a drugą na zewnątrz. Następnie mówi się „nie” i przeskakuje się na drugą stronę gumy, tak żeby nogi się zamieniły miejscami.
Dalsze dni tygodnia mają swoje specyficzne ruchy, np. we wtorek trzeba skakać na obie części gumy, w środę trzeba robić obrót, a w piątek należy przeskoczyć nad gumą. Ostatni dzień to sobota z niedzielą, gdzie trzeba zrobić skomplikowany obrót z gumą między nogami i krzyknąć „la”. Gra w gumę jest prosta, ale może być też rozwijana o różne figury na różnych częściach ciała. I to my decydujemy przed rozpoczęciem rywalizacji, jakie figury wykonujemy i jak potoczy się cała gra.
Gra w gumę to świetny sposób i prosty sposób, by spędzić aktywnie czas. Przy tym, nie potrzebujemy wydawać pieniędzy na kolejne zabawki bądź sprzęty. A my, dorośli, chętnie wytłumaczymy naszym dzieciakom zasady, aby choć na chwilę wrócić do czasów naszego dzieciństwa. Powodzenia !