>

Gra w Butelkę – Podstawy, zasady oraz reguły.

Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2022-08-26 by Gracz-Towarzysz

Gra w Butelkę znana jest nam wszystkim od zawsze. Gra zyskała na popularności w drugiej połowie dwudziestego wieku. Lubiana przez nastolatków w fazie dojrzewania gdy wiązała się często z „intymnym oraz seksualnym” kontaktem chłopców i dojrzewających dziewcząt. Jest to gra towarzyska dla nastolatków oraz młodych dorosłych, którzy szukają interakcji fizycznej, psychicznej, a także uczuciowej z obiektem zainteresowania. Niestety popularność tej gry od lat 80. dwudziestego wieku sukcesywnie spada.

gra w butelkę

Gra w butelkę – historia oraz podstawowe zasady.

Według źródeł pisanych amerykańska „Spin the bottle” rozpoczęła swoją historię w 1920 roku, lecz pierwotne zasady nie mówiły nic o całowaniu czy kontaktach fizycznych[1].

Gra w butelkę przeznaczona jest dla grupy minimum 4 osób (da się grać również mniejszą ilością, ale im więcej osób tym lepsza zabawa). Najlepiej gdy zróżnicowanie płciowe graczy jest bliskie 50/50, czyli pół dziewczyn pół chłopaków. Gracze siedzą, stoją lub klęczą naprzemiennie raz dziewczyna raz chłopak, otaczając kółkiem miejsce, w którym kręcimy butelkę. Na butelkę należy przygotować „w miarę” płaskie podłoże. Rodzaj butelki nie ma znaczenia może być plastikowa, szklana lub z innego tworzywa. Pamiętaj, aby dostosować rodzaj butelki do podłoża.

Pierwszy gracz, który kreci butelką, eliminowany jest poprzez wyliczankę lub losowanie. Uczestnik zabawy musi kręcić butelką, a następnie pocałować osobę, którą wskaże szyjka butelki. Alternatywą do tej zasady jest sugerowanie się butelką. Osoba wskazana przez butelkę szyjką całuje osobę wskazaną denkiem butelki. Wg. starych zasad, jeśli butelka pokaże osobę tej samej płci, losujący powtarza kręcenie butelką lub całuje następną osobę, która siedzi po prawej stronie, jest odmiennej płci.

Pocałunki mogą mieć charakter przyjacielski w policzek, bardziej romantyczny w usta oraz bardziej erotyczny w inne części ciała. Zależy to od wcześniejszych ustaleń oraz charakteru gry.

Rodzaje oraz odmiany gry w butelkę.

Gra w butelkę jest grą elastyczną, można dowolnie modyfikować grę po wcześniejszych ustaleniach z uczestnikami gry, ale wyróżniamy 3 odmiany:

1. Gra w butelkę na rozkazy.

Gdy butelka „wytypuje” kandydata do pocałowania moża odmówić całowania go. Wiąże się to z konsekwencją wykonania zadania wymyślonego przez niego lub szczerej odpowiedzi na pytanie zadane przez niego. Przygotowaliśmy dla was pytania do gry w butelkę.

2. Gra w butelkę na fanty.

Losujący po wylosowaniu butelką może zażądać fantu gdy osoba nie chce pocałować drugiego gracza. Fant, czyli rzecz lub przedmiot, która nosi się przy sobie np. czapka, zapalniczka itp.

3. Rozbierana butelka.

Gracz wskazany przez butelkę oddaje cześć garderoby. Zazwyczaj uczestnicy, rozpoczynają grę od najmniej istotnych części garderoby np. buty, skarpetki aż do momentu gdy trzeba ściągnąć bluzkę lub nawet bieliznę. Stopień rozebrania gracza zależy od wcześniejszych ustaleń lub wstydliwości osoby.

Pytania i odpowiedzi o grze w butelkę. FAQ.

Bibliografia.
  1. Brian Sutton-Smith, B. G. Rosenberg. Sixty Years of Historical Change in the Game Preferences of American Children. „The Journal of American Folklore”. 74. 291, s. 17-46, January – March 1961. ISSN0021-8715.