>

Gra w bule – jak w to grać? Poradnik dla początkujących

Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2023-06-29 by Gracz-Towarzysz

Gra w bule jest bardzo popularna w krajach zachodnich, we Francji, w Niemczech, czy Hiszpanii. Do tej w pory w Polsce nie wszyscy wiedzą, na czym polega ta gra, jak w nią grać. A musicie wiedzieć, że jest to świetna forma spędzania wolnego czasu z rodziną, niezależnie od wieku, na świeżym powietrzu. W bule mogą grać wszyscy, niezależnie od wieku. Zachęćcie swoich dziadków, babcie, całe rodziny do rozgrywki. Na pewno pokochacie ją tak, jak moja rodzinka. Zaczynamy!

Zasady gry w bule

Gra w bule to popularna gra zręcznościowa, która polega na rzucaniu metalowymi kulami  w kierunku drewnianej lub plastikowej mniejszej kulki, zwanej “świnką”. Celem gry jest umieszczenie własnych kul jak najbliżej celu lub trafienie w cele przeciwnika, aby zdobyć punkty. 

Zasady gry w bule są proste i nie wymagają żadnego przygotowania od nas ani od przeciwników. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy potrzebujemy jedynie pola do gry, tzw. bulotron, który powinien mieć przepisowo 15 m długości i około 4 m szerokości. Ważnym elementem gry w bule jest świnka (z franc. – le cochonnet): mała, drewniana kulka. To w jej  kierunku rzuca się bule.  W grze bierze udział min. dwóch graczy lub jeśli mamy większą ekipę, możemy podzielić się na drużyny, a punkty po prostu sumujemy. Każdy z graczy, bądź drużyna ma do dyspozycji kilka kul, którymi rzuca w kierunku drewnianej kulki, czyli świnki. 

Celem gry jest zdobycie jak najwięcej punktów poprzez umieszczenie własnych kul jak najbliżej cochonnet  lub trafienie w cele przeciwnika.

Każdy rzut wykonujemy z okręgu wg. prekursorów gry, okręgu o średnicy 50 cm. “Pentanque”, z franc. “stopy razem na ziemi”: czyli stojąc w środku okręgu (nasze stopy muszą być w środku), wykonujemy ruch, a na każdy rzut mamy maksymalnie jedną minutę.

Techniki rzutu i strategia w grze

gra w bule na trawie zasady

Aby osiągnąć sukces w grze w bule, ważne jest, aby poznać różne strategie i techniki rzutu. 

  • Jedną z podstawowych technik jest rzut z góry, który pozwala na kontrolowanie kul i umieszczenie ich w wybranej przez gracza lokalizacji. 
  • Kolejną techniką może być rzut z boku, który umożliwia osiągnięcie większej precyzji i siły.

Oprócz technik rzutu, w grze w bule ważne są także strategie takie jak kontrolowanie pola gry, opanowanie umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika oraz wykorzystanie położenia kuli do uzyskania przewagi.

Poznanie zasad, których w tej grze jest tylko kilka, strategii i technik rzutu jest ważne dla każdego gracza, bądź drużyny, aby po prostu wygrać.

Gra w bule krok po kroku

W punktach przedstawię Wam jak grać w bule.

  1. W sklepie sportowym kupujemy metalowe kule do gry. 
  2. Na trawie, na boisku, w parku, w lesie  przygotowujemy pole do gry (15 m długości, 4 m szerokości). 
  3. Stajemy obiema stopami na polu rzutu, rzucamy drewnianą kulkę, tzw. świnkę na odległość 6-10 m od pola rzutu.
  4. Następnie wyrzucamy kulę w kierunku świnki.
  5. Jeżeli gramy w grę pojedynczo lub w parach: mamy do dyspozycji po 3 kule. Natomiast, jeżeli gramy w drużynie (np 3-osobowej): po 2 kule.
  6. Liczenie punktów następuje po oddaniu wszystkich rzutów: czyli ile kul znajduje się bliżej świnki (max. 6 punktów w indywidualnej rozgrywce lub 3 punkty w drużynach).
  7. Wygrywa ten gracz lub drużyna, która uzyskała większą liczbę punktów. 
  8. Partia gry kończy się w momencie, gdy gracze bądź drużyna zdobędzie 13 punktów.
  9. Kolejną rozgrywkę (rewanż) rozpoczyna zwycięzca bądź zwycięska drużyna.

Istota gry

Gra w bule jest znana na całym świecie i istnieją różne warianty tej gry. W niektórych regionach gra ta jest tak popularna, że  organizowane są turnieje i mistrzostwa. Dzięki swojej prostocie i elastyczności, gra w bule może być rozrywką dla ludzi w każdym wieku. Nie ma znaczenia czy jesteście amatorami tej gry, ale warto choć raz w życiu w nią zagrać.

Do gry potrzebujemy wyłącznie zestawu kul do bul, w miarę prostego i równego podłoża (np. trawnik w ogrodzie), wygodnych butów i uśmiechu na twarzy!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *