>

Eurobiznes zasady i instrukcja gry.

Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2022-09-05 by Gracz-Towarzysz

Zasady eurobiznes są bardzo podobne jak w grze Monopoly. Eurobiznes (pierwotnie nazywany Eurobiznesem) to polska gra planszowa będąca ciekawą rozrywką zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży. Produkowany jest od 1983 roku przez polską firmę Labo Market Sp. z o.o. i do dnia dzisiejszego zdobywa nowych zwolenników. Eurobiznes to gra idealna dla całej rodziny, której głównym celem jest wzbogacenie się poprzez kupno i sprzedaż nieruchomości. Gracze mogą również wykorzystać swoje umiejętności handlowe, aby zarobić więcej pieniędzy i wygrać grę!

Eurobiznes zasady

Zasady eurobiznes, zawartość pudełka, opis.

Gra składa się z planszy, pionków, 32 domów, 12 hoteli, dwóch kostek do gry, dwóch zestawów po 16 kart niespodzianek (tak zwanych kart szansy), kart „Akt własności” i banknotów do gry o nominałach: 1.000 $, 500 $, 100 $, 50 $, 20 $, 10 $, 5 $. Do gry zawsze dołączona jest karta, która zawiera zasady eurobiznes.

Przed rozpoczęciem wybierzcie spośród grona jednego z graczy. Zostanie on bankierem, który w trakcie gry zarządza pieniędzmi banku i rozporządza nimi zgodnie z zasadami gry, ale nie może przechowywać pieniędzy w kapitale banku, chyba że nie uczestniczy w grze jako normalny kupiec.

Pudełko z grą
Pudełko z grą eurobiznes.

Eurobiznes plansza i instrukcja obsługi.

Plansza eurobiznes zawiera czterdzieści pól, w większej części są to nieruchomości, ale na planszy znajdziemy również:

 • Pole startowe,
 • pola szansy, czyli te ze znakiem zapytania,
 • pole nieodpłatnym parkingiem,
 • pole więzienia,
 • pole z siecią wodociągową oraz elektrownią atomową,
 • oraz dwa pola, które zawsze oznaczają stratę dla gracza: płatny parking oraz pobór podatku od wzbogacenia.

Do nabycia i zabudowania mamy następujące miasta z danego kraju:

 • Z Grecji: Saloniki, Ateny,
 • Z Neapolu: Mediolan, Neapol, Rzym,
 • Z Hiszpanii: Barcelona, Sewilla, Madryt,
 • Z Wielkiej Brytanii: Liverpool, Glasgow, Londyn,
 • Z Beneluxu (Holandia, Belgia, Luksemburg): Rotterdam, Bruksela, Amsterdam,
 • Ze Szwecji: Malmö, Göteborg, Sztokholm,
 • Z Niemiec: Frankfurt, Kolonia, Bonn,
 • Z Austrii: Innsbruck, Wiedeń.

eurobiznes plansza
Plansza do gry w Eurobiznes

Oprócz nieruchomości gracze mogą kupować różne pola z infrastrukturą miejską. Należą do nich linie kolejowe (północ, południe, wschód i zachód), wodociągi i elektrownia. Kupując którąkolwiek z tych nieruchomości, gracz otrzyma akt własności. Gdzie można znaleźć cenę za nieruchomość, a także inne informacje o wartości i kosztach, które przy rozbudowie będziesz musiał ponieść.

Zasady gry eurobiznes.

Każdy z was wybiera jeden pionek, którym się porusza, na podstawie ruchu na planszy wskazanego strzałką i zaczynając od pola „Start”. Rzucamy kośćmi, i one określają ilość pól, które przeskakujemy. Każdy gracz na przemian rzuca dwiema sześciennymi kostkami, a ich suma określa położenie każdego pionka. Grę zaczyna zawsze gracz, który wyrzuci najwięcej oczek na kostkach.

Za każdym razem, gdy przejdziesz lub zatrzymasz się w polu „Start”, otrzymasz 400 $ z banku, z jednym wyjątkiem, a mianowicie gdy gracz idzie do więzienia.

Eurobiznes zasady pieniądze.

Każdy gracz dostaje od banku na starcie 3 000 dolarów. Gracz, który jest bankierem przed startem gry, dzieli i rozdaje kupki z pieniędzmi. A dokładniej:
1 × 1000 dolarów, 2 × 500 dolarów, 6 × 100 dolarów, 4 × 50 dolarów, 5 × 20 dolarów, 8 × 10 dolarów, 4 × 5 dolarów.


Pozostałe pieniądze i akty własności są przechowywane w banku. Każdy gracz na planszy przesuwa się zgodnie z liczbą wyrzuconych oczek. Gracz po ustaniu na którymś z pól jest uprawniony do kupna tej nieruchomości. Pamiętajcie, że wcześniej już wykupionej nieruchomości, przez któregoś z graczy nie da się kupić. W drodze licytacji nieruchomości można spróbować odkupić ją od właściciela. Licytacje zaczyna się od połowy wartości danej nieruchomości, którą znajdziecie na każdym akcie własności.

Gracz, który posiada wszystkie miasta w danym państwie, może przed rozpoczęciem rundy kupić od 1 do 3 domów. W jednej rundzie może kupić do 3 domów; po jednym na każde miasto, które posiada. Gracze mogą wybudować dodatkowe domy w każdym mieście, jeśli aktualnie mają po jednym w każdym mieście. Trzeci i czwarty dom będą budowane proporcjonalnie w każdym mieście danego państwa.

Jeśli gracz posiada 4 domy w tym samym mieście, może kupić hotel. Robią to, zwraca wszystkie domki do banku, a następnie zamienia je na 1 hotel (koszt hotelu znajdziecie na akcie własności nieruchomości). Pamiętajcie, że w jednym miejsce może znajdować się tylko 1 hotel oraz w jednym krążeniu planszy może kupić maksymalnie 3 hotele.

Poruszanie się po polach w grze Monopoly.

Zasady eurobiznes mówią jasno że kiedy twój pionek znajdzie się na polu ze znakiem zapytania (czerwonym lub niebieskim), gracz dobiera kartę „szansy” z zestawu kart w tym kolorze. Po przeczytaniu karty na głos musi zastosować się do poleceń na nim.

W przypadku gdy gracz wyląduje na nieruchomości innego gracza, musi on uiścić odpowiednią opłatę parkingową, która w kwocie, która znajduje się w akcie własności. Jeżeli właściciel nie upomni się o swój czynsz, a gracz sam się nie zgłosi, to nie ma obowiązku tego robić. Z mojego doświadczenia podpowiem że gdy ustaniesz na czyjeś pole najlepiej zachowaj pokerową twarz jeśli nie chcesz płacić za postój. W przypadlku gdy właściciel nieruchomości ma wykupione wszystkie miasta w danym państwie, opłata czynszowa jest podwójna.

Kiedy pionek gracza znajdzie się na polu „Parking strzeżony”, gracz wpłaca do banku 400$. „Podatek od wzbogacania”, jest to pole, na którym jesteśmy zobowiązani zapłacić 200 dolarów. Jedynym bezpłatnym polem jest, pole „Darmowy parking” po ustaniu na nim nie płacimy, nic ani nic nie zyskujemy.

Rzut kostkami, więzienie i dublet.

rzut kostkami eurobiznes
W eurobiznesie zawsze rzucamy dwoma kostkami.

Do więzienia możesz trafić, losując taką kartę z kart specjalnych. Jeśli w swojej drodze po planszy ustaniesz na pole więzienie, nie jesteś tam zatrzymywany, trafiasz tam w roli odwiedzającego. Mamy również mamy inny sposób tak zwany dublet.

Gdy rzucasz dwiema kostkami o dokładnie tym samym numerze, np. 3 i 3 wówczas nazywamy to dubletem, to przesuwasz pionka w miejsce na planszy do przodu, o sumę wylosowanych oczek np. 6. Jeśli w następnej turze rzucisz kolejny dublet, trafiasz automatycznie do wiezienia.

Handel nieruchomościami i pożyczki z banku a zasady eurobiznesu.

Każdy gracz może sprzedać swoje miasto innemu graczowi, w każdym miejscu i czasie. Ale (zawsze jest jakieś, ALE), tylko wtedy, gdy obszar jest pusty (niezabudowany żadnymi domami lub hotelami). Jeśli są w nim jakieś budynki, może je sprzedać do banku. Nie można sprzedawać miast już z domami i hotelami. Za każdy dom bank musi mu oddać połowę wartości. Gdy w mieście stoi hotel, bank oddaje połowę wartości czterech domów i połowę kosztu postawienia hotelu.

Zasady eurobiznesu mówią, że każdy gracz-właściciel nieruchomości, może ubiegać się o pożyczkę w banku. Jest to pożyczka pod zastaw. Sumę, jaką można dostać za każdą nieruchomość, jest dokładnie wskazana na odwrocie każdej karty własności nieruchomości. Zanim zastawisz swoją nieruchomość, będziesz zobligowany do sprzedaży wszystkich domów lub hoteli, które się na niej znajdują, bankowi. Pamiętaj, że każda pożyczka ma swoją cenę przy spłacie pożyczki i odebraniu aktu własności od banku musisz wpłacić do banku 10% wartości pożyczki. Opłata jest bezzwrotna.

Kiedy przegrywamy w Eurobiznesie ?

Jeśli gracz nie jest w stanie spłacić innemu graczowi całego swojego długu, może do tego wykorzystać swoje nieruchomości jako zabezpieczenie-kwota pozostawiona na długu musi zostać uzgodniona między graczami zainteresowanymi.

Kiedy gracz staje się niewypłacalny w stosunku do innego gracza, to znaczy, gdy nie ma mu za co zapłacić, przegrywa grę. Następnie przekazuje swoje wszystkie nieruchomości wierzycielowi, a bank odkupuje od niego domy i hotele za połowę ceny (jeśli jakieś się tam znajdują).

Gdy gracz nie ma wystarczających środków na opłacenie podatków lub kar, jego budynki są przechwytywane przez bank i na drodze licytacji mogą trafić do innego gracza. Gracz również przegrywa. Gdy znajdują się na niej domy lub hotele, bank zabiera je, a na licytacje wystawia „puste” miasta.

Twarde zasady Eurobiznesu !

 • Wszystkie opłaty, kary i transakcje muszą być uiszczone natychmiast!
 • Nie możesz pomagać innym graczom wyjść z długów. Obejmuje to pożyczanie im pieniędzy lub przedmiotów.
 • Nie wolno pożyczać nieruchomości ani budynków.

Zakończenie gry i wyłonienie zwycięscy gry.

Zakończenie gry eurobiznes jest bardzo podobne jak w grze w Monopoly. Te zasady eurobiznesu zwykle są bardzo elastyczne. Gra kończy się gdy przy „kasie” zostaje ostatni gracz, czyli ten, który doprowadził wszystkich do bankructwa.

Drugim zakończenie gry podliczenie majątku każdego z graczy i najbogatszy wygrywa. Z mojego doświadczenia bywa tak wtedy gdy gra toczy sie juz bardzo długo i wszyscy gracze są już zmęczeni grą albo nie mają już czasu na dokończenie gry. Do podliczenia wlicza się wszystko pieniądze w gotówce nieruchomości, wartość domów i hoteli.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *