Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2023-05-06 by Gracz-Towarzysz
Gąski gąski do domu to jedna z najpopularniejszych tradycyjnych gier podwórkowych, w którą bawią się dzieci na całym świecie od pokoleń. Prosta i łatwa do zrozumienia. Gra ta wymaga od uczestników zwinności, refleksu i umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika. Można w nią grać w każdym miejscu i czasie, bez potrzeby posiadania specjalnego sprzętu czy akcesoriów, „Gąski gąski do domu” stała się synonimem zabawy na świeżym powietrzu.
W tym artykule przyjrzymy się bliżej grze Gąski gąski do domu jako tradycyjnej grze podwórkowej dla dzieci, jej historii, zasadom oraz wpływowi na rozwój dzieci.
Spis Treści
Gąski gąski do domu- na czym polega? Zasady gry
Jak już wspomnieliśmy, jest to świetna gra ruchowa dla dzieci, nawet dla najmłodszych! Trzylatek świetnie sobie poradzi. Do zagrania w tę grę, musimy znaleźć bezpieczną, dużą przestrzeń, np. na boisku szkolnym, w ogrodzie.
Na początku gry wybieramy bądź losujemy dwóch uczestników i dzielimy ich na „mamy gąsek” oraz „wilka” (w przypadku większej liczby dzieci może być więcej niż jeden „wilk”). Pozostali gracze są „gąskami”. Gracze ustawiają się w wyznaczonym miejscu, na przykład pod jedną ze ścian lub przy ogrodzeniu. „Mama gąsek” staje po przeciwnej stronie, a „wilk” mają swoją bazę z boku. „Mama gąsek” woła do „dzieci- gąsek”, a te odpowiadają chórem.
Konwersacja wygląda następująco:
– Gąski, gąski do domu!
– Boimy się!
– Czego?
– Wilka złego!
– Gdzie on jest?
– Za górami, za lasami, czeka na nas z pazurami!
– Co on pije?
– Pomyje!
– Co on je?
– Gąseczki!
– Gąski, gąski do domu!
Po okrzyku mamy “gąski, gąski do domu”, dzieci- gąski, biegną do „mamy gąski”, ale „wilk” w tym momencie wybiega ze swojej bazy i może, a nawet powinien je łapać. Złapane gąski wilk zabiera do swojej kryjówki.
Jednakże „gąska”, która już dotrze do „mamy gąski”, nie może zostać złapana przez „wilka”. Gdy wszystkie „gąski” dobiegną do „mamy gąski”, „wilk” wraca do swojej bazy, a „gąski” wracają na przeciwległą stronę i rozpoczyna się kolejna runda, w której odgrywa się dialog z „mamą gąski” od początku.
Zakończenie gry gąski do domu
Gra kończy się w momencie, gdy wszystkie „gąski” zostaną złapane przez „wilka”.