>

Gąski gąski do domu: tradycyjna gra dla dzieci i dorosłych

Ostatnia aktualizacja atrykułu: 2023-05-06 by Gracz-Towarzysz

Gąski gąski do domu to jedna z najpopularniejszych tradycyjnych gier podwórkowych, w którą bawią się dzieci na całym świecie od pokoleń. Prosta i łatwa do zrozumienia. Gra ta wymaga od uczestników zwinności, refleksu i umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika. Można w nią grać w każdym miejscu i czasie, bez potrzeby posiadania specjalnego sprzętu czy akcesoriów, „Gąski gąski do domu” stała się synonimem zabawy na świeżym powietrzu.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej grze Gąski gąski do domu jako tradycyjnej grze podwórkowej dla dzieci, jej historii, zasadom oraz wpływowi na rozwój dzieci.

Gąski gąski do domu- na czym polega? Zasady gry

Jak już wspomnieliśmy, jest to świetna gra ruchowa dla dzieci, nawet dla najmłodszych! Trzylatek świetnie sobie poradzi. Do zagrania w tę grę, musimy znaleźć bezpieczną, dużą przestrzeń, np. na boisku szkolnym, w ogrodzie. 

Na początku gry wybieramy bądź losujemy dwóch uczestników  i dzielimy ich na  „mamy gąsek” oraz „wilka” (w przypadku większej liczby dzieci może być więcej niż jeden „wilk”). Pozostali gracze są „gąskami”. Gracze ustawiają się w wyznaczonym miejscu, na przykład pod jedną ze ścian lub przy ogrodzeniu.  „Mama gąsek” staje po przeciwnej stronie, a „wilk” mają swoją bazę z boku. „Mama gąsek” woła do „dzieci- gąsek”, a te odpowiadają chórem.

Konwersacja wygląda następująco:

– Gąski, gąski do domu!

– Boimy się!

– Czego?

– Wilka złego!

– Gdzie on jest?

– Za górami, za lasami, czeka na nas z pazurami!

– Co on pije?

– Pomyje!

– Co on je?

– Gąseczki!

– Gąski, gąski do domu!

Po okrzyku mamy “gąski, gąski do domu”, dzieci- gąski, biegną do „mamy gąski”, ale „wilk” w tym momencie wybiega ze swojej bazy i może, a nawet powinien je łapać. Złapane gąski wilk zabiera do swojej kryjówki. 

gaski i wilk

Jednakże „gąska”, która już dotrze do „mamy gąski”, nie może zostać złapana przez „wilka”. Gdy wszystkie „gąski” dobiegną do „mamy gąski”, „wilk” wraca do swojej bazy, a „gąski” wracają na przeciwległą stronę i rozpoczyna się kolejna runda, w której odgrywa się dialog z „mamą gąski” od początku.

Zakończenie gry gąski do domu

 Gra kończy się w momencie, gdy wszystkie „gąski” zostaną złapane przez „wilka”.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *